| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w pkpir sprzedaż wyrobów kontrahentowi z innego kraju UE pomniejszoną o skonto

Jak ująć w pkpir sprzedaż wyrobów kontrahentowi z innego kraju UE pomniejszoną o skonto

Firma sprzedaje swoje wyroby kontrahentowi z Austrii. Otrzymuje zapłatę w dniu wystawienia faktury pomniejszoną o skonto. Proszę o poradę, jak to powinno być ujęte w księdze przychodów i rozchodów oraz w VAT?


RADA

Przychody ze sprzedaży wyrobów należy pomniejszyć o udzielone rabaty, w tym także skonto. Fakturę dokumentującą sprzedaż wyrobów pomniejszoną o udzielone skonto należy zaksięgować w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Obrót w VAT należy ustalić również z uwzględnieniem udzielonego skonta. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W celu „zmotywowania” swoich kontrahentów do dokonywania płatności w krótszych terminach firmy często oferują dokonywanie zapłaty na zasadzie skonta. Taka forma płatności jest szczególnie preferowana w transakcjach z kontrahentami zagranicznymi.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia skonta. Słownik Języka Polskiego PWN (Warszawa 2002) definiuje skonto jako procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznane nabywcy towarów na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem płatności. Powstaje jednak pytanie, czy podatnik powinien wykazać w pkpir przychód w wysokości należnej pierwotnie, czy też przychód pomniejszony o skonto.

Należy zauważyć, że na podstawie art. 14 ust. 1 updof przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Czytelnik zaznaczył, że fakturę dla austriackiego kontrahenta wystawia w dniu otrzymania zapłaty. W momencie wystawiania faktury kontrahent spełnia zatem warunki uprawniające do skorzystania z rabatu, jakim jest w tym przypadku skonto. Możliwe jest więc określenie wartości przysługującego skonta. Wystawiając fakturę sprzedaży, sprzedawca powinien pomniejszyć wartość towarów o przyznane skonto. Na fakturze należy określić jedynie wartość procentową udzielonego skonta. W pkpir należy wykazać przychód ze sprzedaży towarów (pomniejszony o skonto) w kolumnie 7 pkpir.

Również zgodnie z ustawą o VAT (art. 29 ust. 4) obrót pomniejszają m.in. kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Czytelnik udziela skonta w momencie wystawienia faktury. Zatem obrót (wartość netto sprzedaży) wykazywany na fakturze pomniejsza o kwoty udzielonych rabatów. Innymi słowy, Czytelnik ustala podstawę opodatkowania VAT od razu z uwzględnieniem udzielonego skonta.

W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Sprzedaż towarów do Austrii będzie podlegała opodatkowaniu z tytułu WDT według stawki 0%, pod warunkiem że Czytelnik w szczególności:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »