| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Nasza spółka z o.o. zawarła z kontrahentem z Hiszpanii umowę na obsługę serwisową. Umowa dotyczy napraw dokonywanych w ramach udzielonej gwarancji na urządzenia sprzedawane w Polsce przez hiszpańskiego kontrahenta. Za wykonane w danym miesiącu usługi spółka będzie wystawiać fakturę w euro. Kontrahent podał nam swój hiszpański numer NIP. Gdzie znajduje się miejsce świadczenia tej usługi dla celów VAT?


Proszę o przedstawienie w księgach rachunkowych spółki operacji związanych z zawartą umową, ze szczególnym uwzględnieniem kursów walut właściwych dla przeliczenia wystawionej faktury i otrzymanej zapłaty.

RADA

Usługi serwisowe zaliczane są do kategorii usług na ruchomym majątku rzeczowym. W omawianym przypadku miejsce świadczenia, a więc i opodatkowania tych usług, będzie się znajdować w Polsce.

Wystawioną w walucie obcej fakturę dla celów podatku dochodowego należy przeliczyć według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Natomiast dla celów VAT, co do zasady, należy zastosować kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce świadczenia określa miejsce stałego zamieszkania podatnika.

Od tej zasady ustawodawca przewiduje jednak wyjątki.

Jednym z nich jest szczególne określenie miejsca opodatkowania dla usług na ruchomym majątku rzeczowym, do której to kategorii należą będące przedmiotem zapytania usługi serwisowe. Miejscem świadczenia tego typu usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT), z pewnymi zastrzeżeniami (określonymi w art. 28 ustawy o VAT). Wspomniane zastrzeżenie dotyczy sytuacji, w której:

• nabywca usług podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane,

• towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Przy spełnieniu obu tych warunków miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer identyfikacji podatkowej.

W omawianym przypadku usługi serwisowe są wykonywane w Polsce, a naprawiane urządzenia nie są z Polski wywożone, dlatego wykonane usługi będą podlegać opodatkowaniu w Polsce, z zastosowaniem stawki podstawowej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »