| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki

Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki

W jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć i zaksięgować kupiony przez Internet toner do drukarki? Na fakturze od niemieckiej firmy podany jest nr VAT-UE. Faktura jest wystawiona i zapłacona w złotówkach. Jak potraktować tę dostawę? Czy można odliczyć VAT z faktury?


RADA

Przedstawione w pytaniu nabycie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). Należy je opodatkować według stawki 23% od podstawy opodatkowania WNT, którą jest kwota brutto za nabyty toner.


UZASADNIENIE

W omawianej sytuacji wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Przez WNT należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dochodzi wyłącznie wówczas, gdy dostawcą towarów jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą (chyba że przedmiotem transakcji są nowe środki transportu) (art. 9 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy w WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT).

Jak wykazać w księgach wniesienie wkładu niepieniężnego

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy na zasadach ogólnych udokumentować np. notą księgową (do końca 2013 r. była to faktura wewnętrzna) oraz wykazać w poz. 33 i 34 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D. Podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu na zasadach ogólnych. WNT wykazuje się również w części D informacji podsumowującej VAT-UE.

W omawianym przypadku nie trzeba dokonywać przeliczenia kwot, skoro faktura jest wystawiona w złotych.

Ewidencja księgowa

1. Nabycie tonera:

Wn „Zużycie materiałów”/„Materiały biurowe”

Ma „Zobowiązania wobec dostawców”

2. Naliczenie VAT w związku z WNT:

Wn „VAT naliczony”

Ma „VAT należny”

3. Zaplata za fakturę:

Wn „Zobowiązania wobec dostawców”

Ma „Rachunek bankowy”

Niestety, w Polsce nie można odliczyć VAT z niemieckiej faktury, ale można albo poprosić dostawcę o korektę, albo postarać się o zwrot na zasadzie VAT-REF. Natomiast można odliczyć VAT z faktury wewnętrznej.

Odpowiedzialność karna za prowadzenie ksiąg rachunkowych

Zapraszamy do dyskusji na forum


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 9 ust. 1, art. 9 ust. 2 pkt 2, art. 20 ust. 5, art. 24 ust. 1–2, art. 86 ust. 1 pkt 4 lit. c), ust. 10b pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312


Maciej Jurczyga

doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident, prezes zarządu Biura Rachunkowego JURCZYGA sp. z o.o. w Pilchowicach


Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK