| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczyć fakturę dokumentującą półroczny najem

Jak rozliczyć fakturę dokumentującą półroczny najem

W grudniu 2007 r. nasza spółka otrzymała fakturę za najem maszyn budowlanych w okresie 1 grudnia 2007 r. - 31 maja 2008 r. Czy fakt, że usługa będzie wykonywana w przyszłości, ma znaczenie dla możliwości odliczenia VAT z otrzymanej faktury? Czy poniesiony koszt musimy rozbijać na poszczególne miesiące, czy możemy odnieść jednorazowo w koszty w miesiącu otrzymania faktury? Czy to samo rozwiązanie można przyjąć dla celów podatkowych i bilansowych?

PRZYKŁAD

W grudniu 2007 r. spółka otrzymała fakturę za wynajem maszyn budowlanych za okres 1 grudnia - 31 maja 2007 r. na łączną wartość 18 000 zł + 22% VAT. Spółka uznała, że kwota czynszu istotnie wpływa na wynik finansowy i podjęła decyzję o jej rozliczaniu w czasie.

1. Faktura otrzymana od wynajmującego

Wn konto 300„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

Ma konto 202„Rozrachunki z dostawcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 21 960,00 zł

2. Rozliczenie otrzymanej faktury

Wn konto 402„Usługi obce” 18 000,00 zł

Wn konto 223„VAT naliczony i jego rozliczenie” 3 960,00 zł

Ma konto 300„Rozliczenie zakupu usług” 21 960,00 zł

3. Przeksięgowanie kosztów najmu do rozliczenia w czasie

Wn konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 18 000,00 zł

Ma konto 490„Rozliczenie kosztów” 18 000,00 zł

4. Rata czynszu w części dotyczącej grudnia (18 000/6)

Wn konto 490„Rozliczenie kosztów” 3 000,00 zł

Ma konto 641„Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 3 000,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 39 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, art. 86 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »