| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczyć fakturę dokumentującą półroczny najem

Jak rozliczyć fakturę dokumentującą półroczny najem

W grudniu 2007 r. nasza spółka otrzymała fakturę za najem maszyn budowlanych w okresie 1 grudnia 2007 r. - 31 maja 2008 r. Czy fakt, że usługa będzie wykonywana w przyszłości, ma znaczenie dla możliwości odliczenia VAT z otrzymanej faktury? Czy poniesiony koszt musimy rozbijać na poszczególne miesiące, czy możemy odnieść jednorazowo w koszty w miesiącu otrzymania faktury? Czy to samo rozwiązanie można przyjąć dla celów podatkowych i bilansowych?


RADA

Jeżeli spółka ocenia, że kwota uiszczonej z góry opłaty za najem nie wpływa istotnie na jej wynik finansowy, to nie ma przeszkód, by dla celów bilansowych wartość faktury odnieść w koszty jednorazowo. Należy jednak pamiętać, że dla celów podatkowych jest to koszt pośredni, wykraczający poza rok podatkowy, i jako taki podlega uwzględnieniu w kosztach podatkowych proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy.

Fakt, że usługa nie została jeszcze wykonana, w przypadku usług najmu nie ma znaczenia dla możliwości odliczenia VAT przez nabywcę. Spółka ma prawo rozliczyć VAT w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości zapłacony z góry czynsz najmu to koszt dotyczący w części przyszłych okresów, stanowiący co do zasady tytuł do dokonywania czynnych rozliczeń międzyokresowych (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Stopniowe odpisywanie poniesionego wydatku w koszty dla celów rachunkowych nie jest jednak wymogiem bezwzględnie obowiązującym. Jeżeli według oceny jednostki koszt ten nie wpływa w istotny sposób na jej wynik finansowy, to wówczas - korzystając z zasady istotności, możliwe jest jednorazowe odpisanie poniesionego wydatku w koszty.

Niestety, takiego uproszczenia nie można zastosować dla celów podatku dochodowego.

Opłata za najem to typowy koszt pośredni prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 4d updop koszty pośrednie podlegają uwzględnieniu w kosztach podatkowych w momencie poniesienia. Jeżeli jednak - tak jak w omawianym przypadku - poniesiony koszt wykracza poza rok podatkowy, to spółka nie może uwzględnić go w kosztach jednorazowo. Zakaz ten wynika z dalszej części artykułu regulującego moment potrącania kosztów pośrednich. Stanowi on, że jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. W przypadku pytającej spółki oznacza to, że w 2007 r. będzie mogła uwzględnić w kosztach podatkowych 1/6 wartości faktury, a pozostałą część dopiero w 2008 r. (jednorazowo w styczniu lub w ratach miesięcznych, jeżeli spółka rozlicza koszt najmu w czasie).

Wątpliwości pytającej spółki budzi też prawidłowy moment dla odliczenia VAT z otrzymanej faktury. Co do zasady - określonej w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT - jeżeli podatnik otrzymuje fakturę dokumentującą dostawę towarów bądź wykonanie usługi, które jeszcze nie zostały dokonane, prawo do odliczenia podatku przysługuje w momencie nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel lub z chwilą wykonania usługi. Jednak w omawianym przypadku ograniczenie to nie będzie miało zastosowania. Ustawodawca nie stawia tego warunku dla faktur dokumentujących czynności, dla których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7 oraz 9-11 ustawy o VAT, wśród których znajdują się m.in. usługi najmu. Spółka może więc odliczyć VAT już w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »