| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Minimalna suma gwarancyjna OC dla usługowego prowadzenia ksiąg

Minimalna suma gwarancyjna OC dla usługowego prowadzenia ksiąg

Od 19 stycznia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące minimalnej sumy gwarancyjnej OC dla przedsiębiorców usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Jakie zmiany zaszły w związku z nowymi przepisami?

Rozporządzenie ministra finansów z 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1616)

Na mocy nowych przepisów biura rachunkowe muszą się ubezpieczać jedynie w sytuacji, gdy zajmują się księgami rachunkowymi. Nie ma natomiast obowiązku ubezpieczania się, jeżeli podmiot prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów lub wypełnia tylko deklaracje podatkowe (pod warunkiem że nie posiada uprawnień np. doradcy podatkowego).

Oprócz tego mniej spółek będzie badać swoje sprawozdania, a co za tym idzie więcej jednostek może stosować uproszczenia. Dodatkowo wzrosła minimalna suma gwarancyjna przy zakupie polis dla firm usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Nadal nie ma jednak możliwości wykupienia polisy ubezpieczeniowej wstecz.

Obowiązek ubezpieczenia powstaje najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania działalności. Brak ubezpieczenia w przypadku usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2015 r.

Limity

Pomimo nowych zasad przelicznik sumy podanej w euro jest taki sam jak dotychczas, tzn. decyduje kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia została zawarta. Zatem dla umów ubezpieczenia zawartych w 2015 r. wartość w euro należy przeliczyć według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski 2 stycznia 2015 r., tj. 4,3078 za euro, co po przeliczeniu wynosi 43 078 zł (w 2014 r. suma ta wynosiła 41 631 zł). W przypadku prowadzenia pełnych ksiąg suma gwarancyjna wynosi równowartość 10 tys. euro.

Podobnie jest w przypadku biegłych rewidentów. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w odniesieniu do jednego zdarzenia i wszystkich zdarzeń w okresie ubezpieczenia nie dłuższym niż 12 miesięcy, których skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi 400 tys. euro (czyli 1 723 120 zł), w przypadku gdy, przedmiotem działalności są czynności rewizji finansowej. W przypadku innych czynności, takich jak prowadzenie ksiąg rachunkowych czy doradztwo, kwota ta wynosi po 10 tys. euro (tj. 43 078 zł).

Oprócz zmian, do których zastosowanie ma kurs z drugiego stycznia, występują sytuacje, w których stosuje się średni kurs Narodowego Banku Polskiego ogłoszony na dzień bilansowy, tj. 31 grudnia (gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym). Sytuacje te są zawarte w ustawie o rachunkowości, np. w odniesieniu do podmiotów zobowiązanych do badania sprawozdań finansowych).

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK