| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Import w księgach rachunkowych

Import w księgach rachunkowych

Spółka importuje towary. W jaki sposób zaewidencjonować zobowiązania z tytułu zakupu towaru? Jak należy wycenić wartość towaru przyjętego na magazyn oraz ustalać różnice kursowe? Który dzień należy uznać za dzień poniesienia kosztu: dzień wystawienia faktury importowej przez kontrahenta czy dzień ujęcia faktury w księgach? A może jest to dzień wprowadzenia zakupu do ksiąg, tj. wystawienia PZ? Co należy zrobić w sytuacji, gdy kontrahent wystawia dwie faktury: jedną na potrzeby SAD, drugą w celu płatności, a daty tych dwóch dokumentów nie pokrywają się ze sobą? Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Ma „Rozliczenie zakupu” 120,00

c) Wn „Rozrachunki publicznoprawne” 2 778,93

- w analityce „Rozrachunki z tytułu VAT”,

Ma „Rozliczenie zakupu towarów” 2 778,93

5. Zapłata za dostawę według kursu 2,5813 PLN/USD:

Wn „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 12 631,50

Wn „Koszty finansowe” 275,00

Ma „Rachunek bankowy” 12 906,50

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Inną kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest kurs zastosowany do wyceny towaru. Zgodnie z ustawą o rachunkowości operacje gospodarcze ujmuje się w księgach na dzień ich przeprowadzenia po kursie średnim NBP na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym ustalony został inny kurs. Wynika z tego, że doprzeliczenia wartości faktury importowej należy zastosować kurs z dokumentu SAD.

UWAGA

Należy podkreślić, że kurs z dokumentu SAD to także kurs średni NBP, który ustalany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie kursu wymiany stosowanego w celu ustalania wartości celnej oraz rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z 2 lipca 1993 r. Nie jest to jednak kurs średni z dnia operacji. Kurs zastosowany w dokumencie SAD jest kursem średnim NBP ustalanym w przedostatnią środę poprzedniego miesiąca i obowiązującym cały następny miesiąc.

Spółka podaje, że ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wynika z tego, że skorzystała ona z możliwości stosowania przepisów ustawy o rachunkowości do ustalenia różnic kursowych, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 2 updop.

Różnica między tzw. metodą podatkową, uregulowaną w art. 15a updop, a metodą rachunkową ustalania różnic kursowych polega na tym, że w metodzie podatkowej kosztem lub przychodem podatkowym mogą być wyłącznie różnice zrealizowane, natomiast różnice niezrealizowane od transakcji w toku nie mają wpływu na podatek dochodowy.

Stosując metodę rachunkową, jednostka dokonuje wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej na ostatni dzień każdego wybranego przez jednostkę okresu (miesiąca, kwartału lub tylko roku) i skutki tej wyceny odnosi na koszty lub przychody podatkowe.

Powstaje też wątpliwość, jaki kurs należy zastosować do wyceny podatkowej operacji w walutach obcych w przypadku wyboru bilansowej metody ustalania różnic kursowych. Postanowienie w podobnej sprawie wydał 27 kwietnia 2007 r. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego, nr RO/423-9/07, który potwierdził stanowisko podatnika, że w przypadku wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości nie będą miały zastosowania postanowienia zawarte w art. 15 ust. 1 i 4e oraz art. 12 ust. 2 updop. Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku wyboru metody bilansowej ustalania różnic kursowych:

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK