| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Import w księgach rachunkowych

Import w księgach rachunkowych

Spółka importuje towary. W jaki sposób zaewidencjonować zobowiązania z tytułu zakupu towaru? Jak należy wycenić wartość towaru przyjętego na magazyn oraz ustalać różnice kursowe? Który dzień należy uznać za dzień poniesienia kosztu: dzień wystawienia faktury importowej przez kontrahenta czy dzień ujęcia faktury w księgach? A może jest to dzień wprowadzenia zakupu do ksiąg, tj. wystawienia PZ? Co należy zrobić w sytuacji, gdy kontrahent wystawia dwie faktury: jedną na potrzeby SAD, drugą w celu płatności, a daty tych dwóch dokumentów nie pokrywają się ze sobą? Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Ma „Rozliczenie zakupu” 120,00

c) Wn „Rozrachunki publicznoprawne” 2 778,93

- w analityce „Rozrachunki z tytułu VAT”,

Ma „Rozliczenie zakupu towarów” 2 778,93

5. Zapłata za dostawę według kursu 2,5813 PLN/USD:

Wn „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 12 631,50

Wn „Koszty finansowe” 275,00

Ma „Rachunek bankowy” 12 906,50

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Inną kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest kurs zastosowany do wyceny towaru. Zgodnie z ustawą o rachunkowości operacje gospodarcze ujmuje się w księgach na dzień ich przeprowadzenia po kursie średnim NBP na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym ustalony został inny kurs. Wynika z tego, że doprzeliczenia wartości faktury importowej należy zastosować kurs z dokumentu SAD.

UWAGA

Należy podkreślić, że kurs z dokumentu SAD to także kurs średni NBP, który ustalany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie kursu wymiany stosowanego w celu ustalania wartości celnej oraz rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z 2 lipca 1993 r. Nie jest to jednak kurs średni z dnia operacji. Kurs zastosowany w dokumencie SAD jest kursem średnim NBP ustalanym w przedostatnią środę poprzedniego miesiąca i obowiązującym cały następny miesiąc.

Spółka podaje, że ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wynika z tego, że skorzystała ona z możliwości stosowania przepisów ustawy o rachunkowości do ustalenia różnic kursowych, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 2 updop.

Różnica między tzw. metodą podatkową, uregulowaną w art. 15a updop, a metodą rachunkową ustalania różnic kursowych polega na tym, że w metodzie podatkowej kosztem lub przychodem podatkowym mogą być wyłącznie różnice zrealizowane, natomiast różnice niezrealizowane od transakcji w toku nie mają wpływu na podatek dochodowy.

Stosując metodę rachunkową, jednostka dokonuje wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej na ostatni dzień każdego wybranego przez jednostkę okresu (miesiąca, kwartału lub tylko roku) i skutki tej wyceny odnosi na koszty lub przychody podatkowe.

Powstaje też wątpliwość, jaki kurs należy zastosować do wyceny podatkowej operacji w walutach obcych w przypadku wyboru bilansowej metody ustalania różnic kursowych. Postanowienie w podobnej sprawie wydał 27 kwietnia 2007 r. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego, nr RO/423-9/07, który potwierdził stanowisko podatnika, że w przypadku wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości nie będą miały zastosowania postanowienia zawarte w art. 15 ust. 1 i 4e oraz art. 12 ust. 2 updop. Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku wyboru metody bilansowej ustalania różnic kursowych:

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK