REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import w księgach rachunkowych

Krystyna Michaluk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka importuje towary. W jaki sposób zaewidencjonować zobowiązania z tytułu zakupu towaru? Jak należy wycenić wartość towaru przyjętego na magazyn oraz ustalać różnice kursowe? Który dzień należy uznać za dzień poniesienia kosztu: dzień wystawienia faktury importowej przez kontrahenta czy dzień ujęcia faktury w księgach? A może jest to dzień wprowadzenia zakupu do ksiąg, tj. wystawienia PZ? Co należy zrobić w sytuacji, gdy kontrahent wystawia dwie faktury: jedną na potrzeby SAD, drugą w celu płatności, a daty tych dwóch dokumentów nie pokrywają się ze sobą? Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

RADA

Autopromocja

Towary importowane należy ujmować w księgach rachunkowych według ceny nabycia, która zawiera m.in. cło. Różnice kursowe mogą powstać między dniem ujmowania w księgach zobowiązań z tytułu importu a dniem dokonania zapłaty. Nie wpływają one jednak na wycenę początkową towarów. Podstawą wyceny początkowej kupionych towarów powinna być faktura.

UZASADNIENIE

Zobowiązania z tytułu importu towaru należy ewidencjonować w księgach rachunkowych podobnie jak zobowiązania z tytułu innych dostaw towarów. Różnica polega na tym, że VAT wyliczony na dokumencie SAD (jednolitym dokumencie administracyjnym) odbiorca wpłaca na konto urzędu celnego, a następnie wykazuje kwotę zapłaconego VAT od importu towarów w deklaracji VAT-7.

Zapasy rzeczowych składników aktywów obrotowych (w tym towarów handlowych) na dzień nabycia należy wycenić według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, zgodnie z art. 28 ust. 11 ustawy o rachunkowości. Cena nabycia zdefiniowana jest jako cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu (zafakturowana przez dostawcę cena towaru), bez podlegających odliczeniu VAT i akcyzy, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym (cło) oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem. Kosztami zwiększającymi cenę towaru mogą być: koszty manipulacyjne, koszty transportu, przeładunku, ubezpieczenia w drodze itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego zaimportowany towar należy wycenić w cenie nabycia obejmującej:

• cenę zakupu,

• VAT i akcyzę, niepodlegające odliczeniu,

• cło,

• inne poniesione koszty związane z zakupem.

Przykład

Spółka zaimportowała towary o wartości 5000 dolarów. VAT na ten towar wynosi 22%. Opłatę celną ustalono na kwotę 120 zł, dodatkowa opłata manipulacyjna wynosi 50 zł.

Ewidencja księgowa

1. Otrzymanie faktury:

Kurs w SAD wyniósł 2,5263 PLN/USD.

5000 USD × 2,5263 PLN/USD = 12 631,50 PLN

Wn „Rozliczenie zakupu towarów” 12 631,50 Ma „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 12 631,50

2. Otrzymanie dokumentu SAD:

Wn „Rozliczenie zakupu towarów” 2 948,93 Ma „Rozrachunki z urzędem celnym” 2 948,93

3. Przyjęcie towaru na magazyn:

Wn „Towary w magazynie” 12 631,50

Ma „Rozliczenie zakupu towarów” 12 631,50

4. Rozliczenie dokumentu SAD:

a) Wn „Towary w magazynie”

- w analityce „Opłaty manipulacyjne” 50,00

Ma „Rozliczenie zakupu” 50,00

b) Wn „Towary w magazynie”

- w analityce „Opłaty celne” 120,00

Ma „Rozliczenie zakupu” 120,00

c) Wn „Rozrachunki publicznoprawne” 2 778,93

- w analityce „Rozrachunki z tytułu VAT”,

Ma „Rozliczenie zakupu towarów” 2 778,93

5. Zapłata za dostawę według kursu 2,5813 PLN/USD:

Wn „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 12 631,50

Wn „Koszty finansowe” 275,00

Ma „Rachunek bankowy” 12 906,50

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie różnic kursowych

Inną kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest kurs zastosowany do wyceny towaru. Zgodnie z ustawą o rachunkowości operacje gospodarcze ujmuje się w księgach na dzień ich przeprowadzenia po kursie średnim NBP na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym ustalony został inny kurs. Wynika z tego, że doprzeliczenia wartości faktury importowej należy zastosować kurs z dokumentu SAD.

UWAGA

Należy podkreślić, że kurs z dokumentu SAD to także kurs średni NBP, który ustalany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie kursu wymiany stosowanego w celu ustalania wartości celnej oraz rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z 2 lipca 1993 r. Nie jest to jednak kurs średni z dnia operacji. Kurs zastosowany w dokumencie SAD jest kursem średnim NBP ustalanym w przedostatnią środę poprzedniego miesiąca i obowiązującym cały następny miesiąc.

Spółka podaje, że ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wynika z tego, że skorzystała ona z możliwości stosowania przepisów ustawy o rachunkowości do ustalenia różnic kursowych, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 2 updop.

Różnica między tzw. metodą podatkową, uregulowaną w art. 15a updop, a metodą rachunkową ustalania różnic kursowych polega na tym, że w metodzie podatkowej kosztem lub przychodem podatkowym mogą być wyłącznie różnice zrealizowane, natomiast różnice niezrealizowane od transakcji w toku nie mają wpływu na podatek dochodowy.

Stosując metodę rachunkową, jednostka dokonuje wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej na ostatni dzień każdego wybranego przez jednostkę okresu (miesiąca, kwartału lub tylko roku) i skutki tej wyceny odnosi na koszty lub przychody podatkowe.

Powstaje też wątpliwość, jaki kurs należy zastosować do wyceny podatkowej operacji w walutach obcych w przypadku wyboru bilansowej metody ustalania różnic kursowych. Postanowienie w podobnej sprawie wydał 27 kwietnia 2007 r. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego, nr RO/423-9/07, który potwierdził stanowisko podatnika, że w przypadku wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości nie będą miały zastosowania postanowienia zawarte w art. 15 ust. 1 i 4e oraz art. 12 ust. 2 updop. Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku wyboru metody bilansowej ustalania różnic kursowych:

(...) wyrażone w walutach obcych operacje Spółka powinna przeliczać, zarówno dla potrzeb bilansowych, jak i podatkowych, na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

1. kupna lub sprzedaży walut stosowanych przez bank, z którego usług jednostka korzysta - w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,

2. średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs - w przypadku pozostałych operacji.

Dla wyceny towarów handlowych nabytych w imporcie znaczenie ma kurs w momencie nabycia, tj. wynikający z SAD. Niezależnie od przyjętej metody ustalania różnic kursowych różnica kursowa powstała między dniem nabycia i dniem uregulowania zobowiązań nie wpływa na wycenę początkową towarów.

Ewentualna zmiana ceny towarów może być spowodowana utratą ich przydatności i wynikającym z niej dokonanym odpisem aktualizującym i nie ma związku z różnicami kursowymi. Zmiana kursów walut obcych w przypadku ustalania różnic metodą rachunkową może mieć natomiast wpływ na wysokość zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego - importera. Ponieważ na koniec wybranego okresu jednostka dokonuje ponownej wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, więc wysokość nieopłaconego wobec dostawcy zobowiązania może wzrosnąć lub zmaleć, stosownie do ruchów kursów waluty obcej. Skutki tej zmiany będą odniesione na koszty lub przychody finansowe i stanowić będą koszt uzyskania przychodu jednostki.

Jak rozliczać różnice kursowe metodą rachunkową

Podatnicy, którzy wybrali metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany.

Rozliczenie faktur i ustalenie dnia ponoszenia kosztu

Kwestią sporną pozostaje fakt otrzymania od kontrahenta dwóch faktur dokumentujących tę samą operację: jedną na potrzeby odprawy celnej, drugą na potrzeby płatności. Przy ocenie, który dokument jest właściwy, należałoby uwzględnić fakt, że dokumentem wprowadzonym do obrotu, będącym podstawą ustalenia cła oraz naliczenia VAT, była faktura wystawiona na potrzeby SAD. Tę fakturę należałoby uznać za dokumentującą nabycie towaru w rozumieniu art. 15 ust. 4e updop.

Sformułowanie „dzień poniesienia kosztu” w odniesieniu do importu towarów budzi wątpliwości. W przypadku importu towarów koszty powstają nie w momencie nabycia tych towarów, lecz dopiero w momencie ich odsprzedaży. Jednak kierując się logiką oraz wydawanymi przez organy skarbowe interpretacjami, należy uznać, że przepisy dotyczące przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych oraz momentu kwalifikacji wydatków do ksiąg podatkowych należy stosować także do importu towarów. W podobnej sprawie postanowienie wydał Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy, nr 1472/ROP1/423-132/07/RM, z 3 kwietnia 2007 r., który stwierdził, co następuje:

W zakresie ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów powstałych w wyniku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również importu towarów, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadza rozróżnienia co do rodzaju kursu wymiany walut, jaki należy zastosować w odniesieniu do danego wydatku, wskazując wyraźnie, że w każdej sytuacji - bez względu na fakt, czy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czy też importu towarów- kursem, w oparciu o który należy wykazać dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, jest kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Przytoczone postanowienie dotyczy wprawdzie sytuacji, gdy stosowana jest podatkowa metoda ustalania różnic kursowych, niemniej jednak wskazuje, że ilekroć jest mowa o ponoszonych kosztach uzyskania przychodów, to przez to pojęcie należy rozumieć także inne wydatki, w tym import towarów. W omawianej sytuacji dowodem poniesienia kosztu będzie otrzymana faktura zakupu towarów z importu wraz dokumentem SAD. Dniem poniesienia będzie dzień ujęcia faktury w księgach. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej przez siebie decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego, nr 1401/BP-I/4210-61/06/SP, z 5 października 2007 r.:

Sformułowanie zawarte w przepisie art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto koszty w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) lub też innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), wskazuje, że co do zasady dniem tym jest dzień, na który zaksięgowano koszt w księgach rachunkowych, przy czym dzień ten nie może być wcześniejszy niż dzień otrzymania dowodu będącego podstawą zapisu księgowego.

• art. 28 ust. 11, art. 30 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 9b ust. 1 pkt 2, art. 15 pkt 4e, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Krystyna Michaluk

finalistka konkursu Księgowy Roku 2006

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA