| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Import w księgach rachunkowych

Import w księgach rachunkowych

Spółka importuje towary. W jaki sposób zaewidencjonować zobowiązania z tytułu zakupu towaru? Jak należy wycenić wartość towaru przyjętego na magazyn oraz ustalać różnice kursowe? Który dzień należy uznać za dzień poniesienia kosztu: dzień wystawienia faktury importowej przez kontrahenta czy dzień ujęcia faktury w księgach? A może jest to dzień wprowadzenia zakupu do ksiąg, tj. wystawienia PZ? Co należy zrobić w sytuacji, gdy kontrahent wystawia dwie faktury: jedną na potrzeby SAD, drugą w celu płatności, a daty tych dwóch dokumentów nie pokrywają się ze sobą? Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Sformułowanie „dzień poniesienia kosztu” w odniesieniu do importu towarów budzi wątpliwości. W przypadku importu towarów koszty powstają nie w momencie nabycia tych towarów, lecz dopiero w momencie ich odsprzedaży. Jednak kierując się logiką oraz wydawanymi przez organy skarbowe interpretacjami, należy uznać, że przepisy dotyczące przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych oraz momentu kwalifikacji wydatków do ksiąg podatkowych należy stosować także do importu towarów. W podobnej sprawie postanowienie wydał Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy, nr 1472/ROP1/423-132/07/RM, z 3 kwietnia 2007 r., który stwierdził, co następuje:

W zakresie ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów powstałych w wyniku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również importu towarów, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadza rozróżnienia co do rodzaju kursu wymiany walut, jaki należy zastosować w odniesieniu do danego wydatku, wskazując wyraźnie, że w każdej sytuacji - bez względu na fakt, czy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czy też importu towarów- kursem, w oparciu o który należy wykazać dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, jest kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Przytoczone postanowienie dotyczy wprawdzie sytuacji, gdy stosowana jest podatkowa metoda ustalania różnic kursowych, niemniej jednak wskazuje, że ilekroć jest mowa o ponoszonych kosztach uzyskania przychodów, to przez to pojęcie należy rozumieć także inne wydatki, w tym import towarów. W omawianej sytuacji dowodem poniesienia kosztu będzie otrzymana faktura zakupu towarów z importu wraz dokumentem SAD. Dniem poniesienia będzie dzień ujęcia faktury w księgach. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej przez siebie decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego, nr 1401/BP-I/4210-61/06/SP, z 5 października 2007 r.:

Sformułowanie zawarte w przepisie art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto koszty w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) lub też innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), wskazuje, że co do zasady dniem tym jest dzień, na który zaksięgowano koszt w księgach rachunkowych, przy czym dzień ten nie może być wcześniejszy niż dzień otrzymania dowodu będącego podstawą zapisu księgowego.

• art. 28 ust. 11, art. 30 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 9b ust. 1 pkt 2, art. 15 pkt 4e, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Krystyna Michaluk

finalistka konkursu Księgowy Roku 2006

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK