| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Import w księgach rachunkowych

Import w księgach rachunkowych

Spółka importuje towary. W jaki sposób zaewidencjonować zobowiązania z tytułu zakupu towaru? Jak należy wycenić wartość towaru przyjętego na magazyn oraz ustalać różnice kursowe? Który dzień należy uznać za dzień poniesienia kosztu: dzień wystawienia faktury importowej przez kontrahenta czy dzień ujęcia faktury w księgach? A może jest to dzień wprowadzenia zakupu do ksiąg, tj. wystawienia PZ? Co należy zrobić w sytuacji, gdy kontrahent wystawia dwie faktury: jedną na potrzeby SAD, drugą w celu płatności, a daty tych dwóch dokumentów nie pokrywają się ze sobą? Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Sformułowanie „dzień poniesienia kosztu” w odniesieniu do importu towarów budzi wątpliwości. W przypadku importu towarów koszty powstają nie w momencie nabycia tych towarów, lecz dopiero w momencie ich odsprzedaży. Jednak kierując się logiką oraz wydawanymi przez organy skarbowe interpretacjami, należy uznać, że przepisy dotyczące przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych oraz momentu kwalifikacji wydatków do ksiąg podatkowych należy stosować także do importu towarów. W podobnej sprawie postanowienie wydał Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy, nr 1472/ROP1/423-132/07/RM, z 3 kwietnia 2007 r., który stwierdził, co następuje:

W zakresie ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów powstałych w wyniku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również importu towarów, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadza rozróżnienia co do rodzaju kursu wymiany walut, jaki należy zastosować w odniesieniu do danego wydatku, wskazując wyraźnie, że w każdej sytuacji - bez względu na fakt, czy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czy też importu towarów- kursem, w oparciu o który należy wykazać dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, jest kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Przytoczone postanowienie dotyczy wprawdzie sytuacji, gdy stosowana jest podatkowa metoda ustalania różnic kursowych, niemniej jednak wskazuje, że ilekroć jest mowa o ponoszonych kosztach uzyskania przychodów, to przez to pojęcie należy rozumieć także inne wydatki, w tym import towarów. W omawianej sytuacji dowodem poniesienia kosztu będzie otrzymana faktura zakupu towarów z importu wraz dokumentem SAD. Dniem poniesienia będzie dzień ujęcia faktury w księgach. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej przez siebie decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego, nr 1401/BP-I/4210-61/06/SP, z 5 października 2007 r.:

Sformułowanie zawarte w przepisie art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto koszty w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) lub też innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), wskazuje, że co do zasady dniem tym jest dzień, na który zaksięgowano koszt w księgach rachunkowych, przy czym dzień ten nie może być wcześniejszy niż dzień otrzymania dowodu będącego podstawą zapisu księgowego.

• art. 28 ust. 11, art. 30 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 9b ust. 1 pkt 2, art. 15 pkt 4e, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Krystyna Michaluk

finalistka konkursu Księgowy Roku 2006

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »