| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak i kiedy ująć fakturę korygującą koszty zakupu towarów

Jak i kiedy ująć fakturę korygującą koszty zakupu towarów

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zawieram umowy i sprzedaję telefony komórkowe jednego z operatorów sieci komórkowej. Jak mam ewidencjonować zakup i sprzedaż telefonów w pkpir?

Robię tak: przyjęcie telefonów księguję w kolumnie 10 na podstawie faktury VAT, sprzedaż telefonów w kwocie faktycznie zapłaconej, tj. w wysokości określonej przez operatora ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Jest to mój przychód w kolumnie 7 pkpir. Faktury korygujące zakup telefonów otrzymuję od operatora bardzo często po zamknięciu miesiąca. A w moich kosztach zakupu do czasu otrzymania korekty mam zewidencjonowane telefony po znacznie wyższej cenie, aniżeli je sprzedałem. Obawiam się, że tym sposobem zaniżam podstawę opodatkowania. Czy na koniec miesiąca, a szczególnie roku podatkowego, mam sam ustalać kwotę, którą powinienem zdjąć z kolumny 10 dotyczącej sprzedanych telefonów, a po otrzymaniu faktury korygującej przy ewentualnej różnicy dokonać stosownej korekty zapisu w pkpir?

RADA

129,00 złSprawozdawczość w zakresie operacji finansowych - najnowsze zmiany - PDF

Czytelnik postępuje prawidłowo. Nie musi sam ustalać kwoty, którą powinien wyksięgować z kolumny 10 księgi. Powinien księgować wyłącznie wystawione przez dostawcę faktury korygujące.

UZASADNIENIE

Na podstawie ust. 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir, kolumna 10 księgi jest przeznaczona do wpisywania w niej zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Definicję ceny zakupu zawiera natomiast § 3 pkt 2 przytoczonego rozporządzenia. Na jego podstawie ceną zakupu jest cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku pomniejszone o podatek od towarów i usług podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami.

Czytelnik, otrzymując faktury na zakup telefonów, musi zaksięgować ten zakup w kolumnie 10 księgi zgodnie z wartościami wykazanymi w otrzymanej fakturze. Dopiero otrzymanie faktury korygującej, w której to dostawca dokonuje obniżenia ceny zakupionych telefonów, zobowiązuje Czytelnika do zmniejszenia ceny zakupu uprzednio zaksięgowanej w kolumnie 10 księgi. Zatem Czytelnik powinien dokonać zmniejszenia ceny zakupu w dacie wystawienia faktury korygującej przez dostawcę.

WAŻNE!

Czytelnik, otrzymując faktury na zakup telefonów, musi zaksięgować ten zakup w kolumnie 10 księgi zgodnie z wartościami wykazanymi w otrzymanej fakturze. Dopiero otrzymanie faktury korygującej, w której to dostawca dokonuje obniżenia ceny zakupionych telefonów, zobowiązuje Czytelnika do zmniejszenia ceny zakupu uprzednio zaksięgowanej w kolumnie 10 księgi. Zatem Czytelnik powinien dokonać zmniejszenia ceny zakupu w dacie wystawienia faktury korygującej przez dostawcę.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ17
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem Infor.pl »