| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Czy powstają różnice kursowe od faktur wystawionych przez krajowego dostawcę w walucie obcej

Czy powstają różnice kursowe od faktur wystawionych przez krajowego dostawcę w walucie obcej

Nasza spółka otrzymała fakturę w walucie obcej od krajowego dostawcy posiadającego decyzję dewizową na prowadzenie z nami takich rozliczeń. Czy przy zapłacie za to zobowiązanie powstaną podatkowe różnice kursowe?


RADA

Tak, przy zapłacie powstaną różnice kursowe, które spółka może zaliczyć do kosztów/przychodów podatkowych.

UZASADNIENIE

Różnice kursowe wynikają ze zmiany kursu walut obcych między określonymi w przepisach momentami ustalenia kursów. Dla powstania różnic kursowych konieczne jest wystąpienie łącznie następujących elementów:

• określenie przychodów/kosztów w fakturze w walucie obcej,

• otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

W omawianym przypadku zarówno koszt, jak i zapłata zostały poniesione w walucie obcej. Ponadto przepisy podatkowe nie uzależniają możliwości podatkowego rozliczania różnic kursowych od faktur wystawionych tylko przez nierezydentów. Kontrahent spółki posiada decyzję dewizową na prowadzenie rozliczeń z daną spółką w walucie obcej. Dlatego dokonując zapłaty w walucie obcej za zobowiązanie wyrażone również w walucie obcej, spółka jest zobowiązana do ustalenia różnic kursowych zwiększających odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Różnice kursowe powstaną tylko w stosunku do wartości netto faktury, ponieważ kwotę VAT mależną kontrahentowi trzeba uregulować w złotówkach. VAT należy wykazać i odprowadzić do US również w złotych polskich.

Zgodnie z rozporządzeniem MF w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.

Przykład

Spółka otrzymała od dostawcy krajowego posiadającego decyzję dewizową na prowadzenie z nią transakcji w walucie obcej fakturę o wartości netto 5000 euro, VAT - 1100 euro. Na fakturze umieszczono dane dotyczące przeliczenia wartości netto sprzedaży na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, który wynosił 3,6211 PLN/EUR. Równowartość VAT w złotych wykazano na fakturze w kwocie 3982,55 zł, stosując do przeliczenia kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury, który wynosił 3,6205 PLN/EUR.

Ewidencja księgowa

1. Otrzymanie faktury dokumentującej zakup towarów:

a) wartość netto

5000 euro × 3,6211 PLN/EUR = 18 105,50 zł

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »