| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak zaksięgować środki trwałe w całości sfinansowane przez Urząd Pracy

Jak zaksięgować środki trwałe w całości sfinansowane przez Urząd Pracy

Jak zaksięgować środki trwałe w całości dotowane przez Urząd Pracy?


RADA

Środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych należy zaliczyć do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Kwoty te zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych (art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości).

PRZYKŁAD

Jednostka zakupiła w lutym 2008 r. środek trwały o wartości netto 5000 zł. W marcu 2008 r. na konto spółki wpłynęła refundacja z Urzędu Pracy pokrywająca 100% wartości zakupu.

1. Zakup środka trwałego

Wn konto 010 „Środki trwałe” 5000,00 zł

Wn konto 223 „Rozliczenie VAT naliczonego” 1100,00 zł

Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 6100,00 zł

2. Wpływ refundacji z Urzędu Pracy

Wn konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 5000,00 zł

Ma konto 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 5000,00 zł

3. Miesięczny odpis amortyzacyjny od zakupionych środków trwałych (zakładając 15% stawkę amortyzacji liniowej - 5000 zł × 0,15 / 12 m-cy)

Wn konto 408 „Amortyzacja” 62,50 zł

Ma konto 070 „Odpisy umorzeniowe środków trwałych” 62,50 zł

oraz

Wn konto 840 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów'” 62,50 zł

Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne” 62,50 zł

Z punktu widzenia podatku dochodowego (art. 17 ust. 1 pkt 21 updop) „Wolne od podatku są: (...) dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia (...), otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m (...)”

Ponieważ w omawianym przypadku refundacja dotyczy całości wartości środka trwałego, to również w całości będzie zwolniona od podatku dochodowego. Zwolnienie to skutkuje jednak brakiem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 48 updop) odpisów amortyzacyjnych od tak refundowanego (tj. w 100%) środka trwałego.

Fakt otrzymania przez podatnika refundacji kosztów związanych z nabyciem środków trwałych podlegających amortyzacji, wykorzystywanych następnie do wykonywania czynności opodatkowanych, nie powoduje u podatnika utraty prawa odliczenia podatku VAT (por. postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z 19 kwietnia 2005 r., nr PP/443-9/13/05).

• art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »