| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Przychody z tytułu dywidendy w księgach rachunkowych

Przychody z tytułu dywidendy w księgach rachunkowych

Spółka w marcu tego roku otrzymała informację, że za 2014 r. należy się jej dywidenda w bardzo dużej wysokości od spółki, w której posiada udziały. Dywidendę kasowo spółka otrzyma dopiero w maju obecnego roku. Kiedy i jakich księgowań należy dokonać? Czy dywidendę trzeba ująć w przychodach 2014 r. i zmienić sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości otrzymana dywidenda to przychód finansowy. W księgach rachunkowych zaś przychody z tytułu dywidendy zalicza się do przychodów finansowych jednostki i ujmuje w kwocie brutto tej dywidendy na koncie „Przychody finansowe”. Przyznaną dywidendę zalicza się do przychodów finansowych na dzień powzięcia przez właściwy organ spółki uchwały o podziale zysku, chyba że w uchwale określono inny dzień prawa do dywidendy. Zapisu tego należy dokonać na podstawie dowodu „PK – Polecenie księgowania”, sporządzonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Wartość należnej dywidendy w kwocie brutto spółka z o.o. zaksięguje zapisem: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki”, strona Ma konta „Przychody finansowe”.

Sprawozdanie finansowe

Oznacza to, iż dywidenda będzie przychodem tego roku, w którym została podjęta decyzja o jej przyznaniu, czyli w sytuacji wskazanej w pytaniu w marcu 2015 r.

Nie ma zatem potrzeby zmieniania bilansu, aby ująć „Pozostałe należności”, ani rachunku zysków i strat, aby ująć „Przychody finansowe” w 2014 r.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Ewentualnie jeśli kwota należnej dywidendy jest bardzo duża i istotna z punktu widzenia czytelników sprawozdania finansowego, można rozważyć umieszczenie takiej informacji w Dodatkowych notach i objaśnieniach – drugiej części Informacji dodatkowej. Jest to bowiem przykład, keidy po dniu bilansowym ma miejsce zdarzenie o charakterze jakościowym. Jeśli sprawozdanie finansowe jest już sporządzone, można nie dokonywać zmiany, a odbiorców sprawozdania poinformować w inny sposób o fakcie należnej dywidendy, np. poprzez list zarządu albo komunikat spółki.

CIT

Ponadto przypomnieć należy, że co do zasady dochody (przychody) z dywidend opodatkowane są 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (jeśli nie korzystają ze zwolnienia od podatku). Wynika to z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT. Do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku zobowiązana jest spółka wypłacająca dywidendę, będąca płatnikiem tego podatku.

Ewidencja

Na swój rachunek bankowy jednostka otrzyma dywidendę w jej wartości netto, tzn. po potrąceniu podatku dochodowego. Wpływ dywidendy na rachunek bankowy należy w maju zaksięgować zapisem: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Na podstawie informacji uzyskanej od płatnika podatku, spółka otrzymująca dywidendę uwzględnia w swoich księgach rachunkowych potrącony podatek zapisem: strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Ewidencja bilansowa rezerw na świadczenia pracownicze

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »