| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Reklamacja faktur z poprzedniego roku obrotowego

Reklamacja faktur z poprzedniego roku obrotowego

W lutym 2008 r. spółka z o.o. złożyła reklamację do Telekomunikacji Polskiej SA, dotyczącą jakości usług świadczonych w okresie od lipca 2007 r. do stycznia 2008 r. Reklamacja została uznana. Jak ująć w księgach rachunkowych uznaną reklamację, w przypadku gdy przyznane spółce odszkodowanie zostanie ujęte w fakturze za bieżący okres rozliczeniowy? Jak wykazać ją w księgach, gdy w 2008 r. zostaną wystawione faktury korygujące do faktur wystawionych w okresie od lipca 2007 r. do stycznia 2008 r.? W jaki sposób należy ująć skutki uznania reklamacji przy ustaleniu podatku dochodowego od osób prawnych?


RADA

Odszkodowanie otrzymane należy zaewidencjonować w księgach roku 2008. Faktury korygujące należy ująć w księgach roku 2007.

UZASADNIENIE

Jeżeli TP SA przyznała odszkodowanie, należy je zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych. Ponieważ w księgach rachunkowych można ująć tylko niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne, spółka może zaewidencjonować ją po otrzymaniu pisma z Telekomunikacji Polskiej SA, w którym zostanie określona kwota odszkodowania, lub faktury za bieżący okres rozliczeniowy, czyli w 2008 r.

Powstaje pytanie, czy odszkodowania nie należy zaliczyć w części do przychodów 2007 r., ponieważ reklamacja dotyczyła między innymi usług świadczonych od lipca do grudnia 2007 r. Jeśli kwota otrzymana jest nieistotna, można ją zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych roku 2008.

Odszkodowanie zaliczamy do przychodów podatkowych w momencie jego otrzymania. Dlatego jego wartość wpływa na wysokość podatku dochodowego w roku 2008.

Jeżeli TP SA wystawiła fakturę korygującą w 2008 r., a spółka otrzymała ją przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za 2007 r., to część dotyczącą faktur za okres od lipca do grudnia 2007 r. należy zaksięgować w księgach rachunkowych roku 2007 w ciężar kosztów usług obcych. Takie rozwiązanie wynika z zasad memoriału i współmierności, zgodnie z którymi w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ja koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Nieujęcie w księgach rachunkowych faktur korygujących spowoduje zawyżenie kosztów roku 2007.

Koszty usług telekomunikacyjnych stanowią koszt pośredni w rozumieniu updop. Koszty pośrednie w księgach ujmuje się w dacie ich poniesienia, przy czym przez datę poniesienia w przypadku kosztów pośrednich należy rozumieć dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszt rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

• art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Teresa Fołta

biegły rewident

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »