| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach rachunkowych usługi w toku na koniec roku obrotowego

Jak ująć w księgach rachunkowych usługi w toku na koniec roku obrotowego

Spółka z o.o. zajmuje się usługami informatycznymi. Na koniec 2015 r. jest w trakcie realizacji prac, których zakończenie i sprzedaż nastąpi dopiero w kwietniu 2016 r. W bieżącym roku zostały poniesione znaczne koszty dotyczące przychodów, które spółka osiągnie dopiero w roku kolejnym. Jak poprawnie wykazać tę transakcję w księgach rachunkowych oraz w sprawozdaniu finansowym jednostki?

...i dłuższy

Usługi informatyczne, których okres realizacji jest dłuższy niż sześć miesięcy, powinny być rozliczane z zastosowaniem postanowień art. 34a–34d ustawy o rachunkowości. Wykonawca niezakończonej na dzień bilansowy usługi ustala przychód z wykonania niezakończonej usługi proporcjonalnie do stopnia zaawansowania niezakończonych na ten dzień usług, natomiast koszt ich wytworzenia wykazuje jako koszt osiągnięcia tego przychodu. Wynik finansowy za bieżący rok obrotowy uwzględnia przychody z wykonania w tym okresie pewnego etapu usług i przypadające na nie koszty wytworzenia tych usług.

Rok obrotowy inny niż kalendarzowy a sprawozdanie finansowe

Przychody z wykonania niezakończonej usługi ustala się proporcjonalnie do stopnia jej zaawansowania. Można to zmierzyć za pomocą metody koszt plus, gdzie przychodem z niezakończonej usługi długoterminowej są rzeczywiście poniesione koszty wytworzenia odpowiadające wykonanej części usługi i narzut zysku (procentowy i kwotowy). Cena ryczałtowa może być natomiast stosowana, jeżeli przychód z wykonania niezakończonych usług objętych umowami długoterminowymi ustala się w wysokości takiej części umownej aktualnej ceny za całą usługę, jaka odpowiada stopniowi zaawansowania usługi wykonanej na dzień bilansowy. Jeżeli nie występują warunki umożliwiające ujęcie w przychodach zysku, wówczas przychód z tej usługi ustala się w wysokości tej części kosztów wytworzenia, których pokrycie w przyszłości przez zamawiającego jest prawdopodobne.

Księgowanie tak ustalonego przychodu jest następujące: nadwyżka przychodu ustalonego na dzień bilansowy na podstawie stopnia zaawansowania usługi nad kwotę objętą dotychczas wystawionymi fakturami cząstkowymi Wn konto 65 „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe” oraz Ma konto 70-0 „Sprzedaż usług”.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wykazywanie przychodów z niezakończonej na dzień bilansowy usługi objętej długotrwałą umową powoduje konieczność wykazywania także kosztów współmiernych do tych przychodów. Ewidencję kosztów należy prowadzić na koncie 50 z odpowiednią analityką, według poszczególnych projektów, którym przyporządkowuje się rzeczywiste koszty wytworzenia usługi, tj. koszty bezpośrednie oraz uzasadnioną część kosztów pośrednich. Koszty wytworzenia ustala się w zależności od sposobu ustalenia przychodów dotyczących danej umowy, np. ogół kosztów wytworzenia rzeczywiście poniesionych, część aktualnych całkowitych kosztów umowy, jaka odpowiada stopniowi zaawansowania usługi mierzonego za pomocą cen. Księgowanie kosztu wytworzenia usługi będzie następujące: rozliczenie kosztów bieżących usług Wn konto 58 „Rozliczenie kosztów działalności”, Ma konto 50 „Koszty działalności usługowej”. Przeniesienie kosztu wytworzenia usług w proporcji do stopnia zaawansowania usługi projektowej: Wn konto 70-1 „Koszt sprzedanych usług”, Ma konto 58 „Rozliczenie kosztów działalności”.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK