| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach rachunkowych nabycie akcji w przypadku łączenia się spółek

Jak ująć w księgach rachunkowych nabycie akcji w przypadku łączenia się spółek

Wszyscy akcjonariusze spółki A sprzedali swoje akcje spółce B (operacja ta dokonywana jest w związku z połączeniem obu spółek). Cena sprzedaży stanowiła równowartość wartości nominalnej akcji nabytych przy utworzeniu spółki A. Jak ta operacja powinna przebiegać w księgach rachunkowych spółki A i spółki B?


RADA

Nabycie akcji spółki A od jej akcjonariuszy przez spółkę B nie wymaga żadnych zapisów w księgach rachunkowych spółki A. Nabycie akcji spółki A spółka B powinna zaewidencjonować w cenie nabycia na koncie 033 - „Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych”, w grupie inwestycji długoterminowych ewentualnie na koncie 141 - „Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych” - inwestycje krótkoterminowe, w zależności od celu nabycia.

UZASADNIENIE

Nabycie akcji spółki A od jej akcjonariuszy przez spółkę B nie wymaga żadnych zapisów w księgach rachunkowych spółki A. Oczywiście zmiana akcjonariuszy powinna zostać odnotowana w księdze akcyjnej prowadzonej przez tę spółkę, zgodnie z art. 341 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

W wyniku nabycia akcji spółki A przez spółkę B, pierwsza ze spółek stała się spółką zależną. Spółka B uzyskała 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki A.

Nabycie akcji spółki A spółka B powinna zaewidencjonować w cenie nabycia na koncie 033 - „Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych”, w grupie inwestycji długoterminowych, ewentualnie na koncie 141 - „Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych - inwestycje krótkoterminowe”, w zależności od celu nabycia. Sposób zaewidencjonowania nabycia akcji podany został w przykładzie.

PRZYKŁAD

1. Nabycie przez spółkę od akcjonariuszy spółki A 20 akcji o wartości nominalnej 5000 zł każda, za kwotę 100 000 zł.

Wn konto 033„Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych” 100 000 zł

Ma konto 258„Rozrachunki dotyczące udziałów i akcji oraz pozostałych inwestycji” (w analityce: imienne konta akcjonariuszy) 100 000 zł

2. Zapłata za akcje:

Wn konto 258„Rozrachunki dotyczące udziałów i akcji oraz pozostałych inwestycji” 100 000 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 100 000 zł

Po nabyciu akcji przez spółkę B obie spółki mogą w dalszym ciągu funkcjonować jako dwie spółki lub akcjonariusze mogą zdecydować o ich połączeniu, zgodnie z zasadami połączenia spółek określonymi w Kodeksie spółek handlowych. Jeżeli nabycie akcji związane jest z procesem łączenia spółek A i B, to w omawianym przypadku spółką przejmującą powinna być spółka B, natomiast zaksięgowanie połączenia spółek powinno nastąpić metodą nabycia, zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 4a ustawy o rachunkowości.

• art. 341 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037

• rozdział 4a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Tadeusz Waślicki

autor jest biegłym rewidentem

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK