| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny na budowę obiektu magazynowo-biurowego. Część magazynową już wybudowano i oddano do używania (uzyskano pozwolenie oraz wprowadzono do ewidencji środków trwałych). Czy odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną część budynku powiększą wartość początkową tej części, czy też będą nim dopiero po całkowitym zakończeniu inwestycji?


rada

Odsetki od kredytu przypadające na oddaną do używania część magazynową (naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania) powiększą jej wartość początkową i będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Zapłacone odsetki przypadające na cześć magazynową po przekazaniu tej części do używania można zaliczyć do kosztów bezpośrednio, wpisując je do kolumny 13 księgi.

uzasadnienie

Przypomnijmy, że amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 22a ust. 1 updof). Uzyskanie przez Czytelnika pozwolenia na użytkowanie części budynku oznacza, że objęta pozwoleniem na użytkowanie część jest zdatna do używania. Czytelnik mógł zatem wprowadzić tę część budynku do ewidencji środków trwałych jako budynek magazynowy (co też uczynił) oraz rozpocząć dokonywanie od tej części budynku odpisów amortyzacyjnych. Ma to istotne znaczenie przy odpowiedzi na pytanie Czytelnika.

Nie są bowiem kosztem uzyskania przychodu wydatki na odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększające koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji (art. 23 ust. 1 pkt 33 updof). Przepis jasno stwierdza, że do czasu zakończenia inwestycji wydatków na odsetki od kredytów i pożyczek związanych z inwestycją podatnik nie może zaliczać bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, tylko należy je doliczać do wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego (tutaj: budowanego budynku magazynowo-biurowego).

WAŻNE!

Odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększające koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji nie są kosztem uzyskania przychodu.

Skoro część magazynowa budynku została zakończona i przyjęta do używania, należy przyjąć, że w tej części inwestycja została zakończona. Zatem odsetki od tej części kredytu, która przypada na część magazynową budynku, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu (w postaci odpisów amortyzacyjnych). Należy podkreślić, że wartość początkową podwyższą tylko te odsetki, które zostały naliczone do dnia przekazania części magazynowej do używania (art. 22g ust. 4 updof). Kolejne wydatki na odsetki od części magazynowej będą kosztem bezpośrednio księgowanym do kolumny 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podobnie postąpimy z odsetkami dotyczącymi części biurowej. Do czasu oddania części biurowej odsetki z nią związane będą podwyższały jej wartość do amortyzacji. Po przyjęciu części biurowej do używania już wszystkie odsetki będą stanowiły koszt uzyskania księgowany bezpośrednio do kolumny 13 księgi.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK