| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki związane z leasingiem samochodów przekazywanych do używania podwykonawcom

Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki związane z leasingiem samochodów przekazywanych do używania podwykonawcom

Nasza spółka świadczy usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami. Dla celów prowadzonej działalności zamierzamy wziąć w leasing samochody, które następnie przekażemy do używania podwykonawcom, świadczącym na podstawie zawartej umowy przedstawicielstwa usługi na rzecz naszych klientów.


1. Czy poniesione przez nas wydatki z tytułu opłat leasingowych będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu?

2. W jaki sposób potraktować poniesiony jednorazowy wydatek z tytułu wstępnej opłaty leasingowej?

3. Czy z tytułu udostępnienia podwykonawcom samochodów powstanie u nich przychód dla celów podatkowych?

rada

Ad 1. Wydatki poniesione z tytułu opłat leasingowych stanowić będą dla spółki koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.

Ad 2. Jednorazowa wstępna opłata leasingowa powinna być rozliczana w czasie, proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingowej.

Ad 3. Z tytułu przekazania samochodu do używania u podwykonawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Szczegóły wraz z ewidencją - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Poniesione przez spółkę opłaty z tytułu zawartych umów leasingowych powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. W tym przypadku są one poniesione w celu zrealizowania zawartych umów o przedstawicielstwo.

Jako koszty pośrednie, co do zasady, podlegają one uwzględnieniu w kosztach podatkowych w momencie poniesienia. Inaczej jest jedynie w odniesieniu do wstępnej opłaty leasingowej. Tutaj organy podatkowe uznają, że jako koszt pośredni, przekraczający rok podatkowy, podlegają one rozliczaniu w czasie. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2008 r., nr IP-PB3-423-565/07-3/GJ, odnajdujemy następujące uzasadnienie powyższego stanowiska:

(...) Opłata wstępna natomiast warunkuje rozpoczęcie realizacji umowy leasingu i jest to koszt dotyczący całej umowy i ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu zawartej na czas oznaczony. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. podatnik zawierający umowę leasingu powinien podzielić koszt poniesienia opłaty wstępnej proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy leasingu. Jednorazowe zaliczenie czynszu inicjalnego do kosztów uzyskania przychodów stanowi naruszenie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)

Wątpliwości spółki budzi również ewentualna konieczność rozpoznania u przedstawiciela przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia samochodu.

Co do zasady, z nieodpłatnym świadczeniem mamy do czynienia w sytuacji, w której (najczęściej poprzez zawartą umowę użyczenia) jedna ze stron przekazuje świadczenie na rzecz drugiej strony bez uzyskiwania w zamian jakichkolwiek świadczeń zwrotnych.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK