zamknij okno Następny artykuł

Jak ewidencjonować wykorzystane skonto

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Rachunkowość » Księgi rachunkowe » Rachunkowość

WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
Jak prawidłowo ująć program komputerowy

Ostatnia aktualizacja: 2008-06-02
Autor: Agnieszka Pokojska
Źródło: Gazeta Prawna nr 101 z dnia 2008-05-26

Zakupiony program komputerowy należy ująć w księgach rachunkowych jako wartość niematerialną i prawną, a następnie amortyzować. Z kolei program wytworzony we własnym zakresie księguje się jako koszt.


Programy komputerowe zgodnie z art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zaliczane są do utworów będących przedmiotem prawa autorskiego. Nie oznacza to jednak, że zawsze ewidencjonowane są w księgach rachunkowych jako wartości niematerialne i prawne. Decydującą kwestią jest tu definicja, którą ustawa o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 14) przewiduje dla tej grupy aktywów. Zastrzega ona bowiem, że poza dwoma wyjątkami, do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się te prawa majątkowe, które zostały nabyte przez jednostkę. Oznacza to, że takimi składnikami nie są programy komputerowe wytworzone we własnym zakresie na własny użytek.

Wytworzenie programu

Programu wytworzonego nie można ujmować jako aktywa w ewidencji księgowej ani amortyzować. Koszty wytworzenia takiego programu zalicza się w trakcie jego tworzenia (np.: wynagrodzenia pracowników) do bieżących okresów sprawozdawczych. W przypadku gdy koszty są znaczne, a sam program stanowi produkt długoterminowego użytku, należy je skalkulować i zaksięgować na koncie - Czynne rozliczenia międzyokresowe. Następnie spółka rozlicza je w kolejnych okresach sprawozdawczych, co pozwala na zachowanie zasady współmierności przychodów i kosztów.

W przypadku odpłatnego nabycia oprogramowania, ujmuje się je na koncie Wartości niematerialne i prawne i amortyzuje. Jego wartość początkową stanowi cena nabycia, czyli cena zakupu, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług, powiększona m.in. o koszty bezpośrednio związane z zakupem, a obniżona o rabaty, opusty oraz inne podobne zmniejszenia.

W związku z tym należy pamiętać, że do wartości początkowej programu komputerowego zalicza się m.in. koszty instalacji, uruchomienia i testowania. Wartości początkowej nie powiększają natomiast wydatki poniesione na przeszkolenie pracowników w zakresie korzystania z programu.Strona
1
2 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  mandziola 2008-06-06 21:49

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Program komputerowy raczej ciężko zaliczyć do wyposażenia. Jest to wartosć niematerialna i prawna i tak się ja ksieguje, jeśli jego wartość przekracza 3 500 zł. W innym przypadku (mniejszej wartości) zalezy to od kierownictwa firmy (mozna księgowac w koszty a można na WNiP).

 • avatar

  NM 2008-06-06 21:28

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Ja myślę,ze program np; KH CDN KLASYKA (1500 ZŁ NETTO ) MOŻNA ROZKSIĘGOWAĆ NORMALNIE , WRZUCIĆ NA KOSZTY BEPOŚREDNIO W PIERWSZYM KSIĘGOWANIU, PO CO TO SOBIE DUPERELAMI MIESZAĆ W KSIĘGAH ? TO SĄ RZECZY - KTÓRE MOŻNA PODCIĄGNĄĆ NA EDIDENCJE WYPOSAŻENIA NP: CDN KH 1500 ZŁ NETTO , CZYLI KWALIFIKUJE SIE DO WYPOSAŻENIA.

 • avatar

  mandziola 2008-06-06 13:58

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Mozna bezpośrednio w koszty. Wszystko zależy od Twojej polityki rachunkowości.

 • avatar

  Basia 2008-06-06 09:39

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  czy bezpośrednio w koszty

 • avatar

  Basia 2008-06-06 09:36

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  a co wtedy gdy program kosztował 500 zł netto

HITY INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?