| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Co można zaliczyć do wartości początkowej środka trwałego

Co można zaliczyć do wartości początkowej środka trwałego

Jesteśmy firmą budowlaną. W marcu 2008 r. kupiliśmy rusztowanie (wartość netto - 11 000 zł). W kwietniu tego roku dokupiliśmy do niego dodatkowe elementy (wartość netto - 1000 zł). Jak należy zaksięgować zakup tych elementów przy pełnej księgowości?

Przykład 2

W lutym spółka budowlana kupiła rusztowanie o wartości netto 11 000 zł.

Okres ekonomicznego użytkowania rusztowania ustalono na pięć lat.

W marcu spółka dokupiła dodatkowe elementy umożliwiające wykorzystanie rusztowania do większej powierzchni o wartości netto 1000 zł. W momencie zakupu dodatkowych elementów rusztowanie jeszcze nie było oddane do użytku.

Ewidencja księgowa

1. Zakup rusztowania:

Wn „Środki trwałe w budowie” 11 000

Wn „VAT naliczony” 2 420

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 13 420

2. Zakup dodatkowych elementów:

Wn „Środki trwałe w budowie” 1 000

Wn „VAT naliczony” 220

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 1 220

3. Przyjęcie środka trwałego do użytkowania:

Wn „Środki trwałe” 12 000

Ma „Środki trwałe w budowie” 12 000

4. Dokonanie rocznych odpisów amortyzacyjnych:

Wn „Amortyzacja środków trwałych” 2 400

Ma „Umorzenie środków trwałych” 2 400

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 13 i art. 16j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Bożena Zdunek

księgowa

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »