| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Czy powstają różnice kursowe z faktur wystawionych w złotówkach, a płatnych w dewizach

Czy powstają różnice kursowe z faktur wystawionych w złotówkach, a płatnych w dewizach

Spółka wystawiła kontrahentowi zagranicznemu fakturę w złotówkach. Zapłata nastąpiła w euro na rachunek bankowy. Czy w tej sytuacji powstaną różnice kursowe? Jeśli tak, to jak je rozliczyć?


RADA

Rozliczając otrzymaną należność, spółka powinna porównać kwotę z faktury wyrażoną w złotówkach z wartością otrzymaną na rachunek bankowy, którą należy przeliczyć po kursie kupna stosowanym przez obsługujący jednostkę bank. Powstała w ten sposób różnica kursowa jest uwzględniana tylko dla celów bilansowych.

UZASADNIENIE

Różnice kursowe są efektem zmian kursów walut, jakie mają miejsce między dniem wystawienia faktury a dniem zapłaty. Dla celów podatkowych różnice kursowe powstaną, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: przychody/koszty są określone na fakturze w walucie obcej oraz otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej następuje w terminie innym niż dzień wystawienia faktury. W omawianym przypadku wystąpił tylko jeden z powyższych elementów - otrzymano zapłatę w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury. Z podatkowego punktu widzenia nie powstaną więc różnice kursowe. Potwierdza to interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach z 11 lipca 2007 r., sygn. akt USIA /415 - 17/2007:

Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. (...) Ust. 1a cyt. artykułu stanowi, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Kwestie dotyczące powstania ewentualnych różnic kursowych uregulowane są w przepisach art. 24c ustawy. Z przedstawionych wyżej regulacji prawnych wynika, że dla powstania różnic kursowych konieczne jest wystąpienie łącznie następujących elementów:

1) określenie przychodów w fakturze w walucie obcej,

2) otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

Informacje zawarte we wniosku wskazują, iż faktura wystawiona została w walucie polskiej PLN, natomiast rozliczenie jej następuje w walucie obcej - USD. Oznacza to, że w opisanym przypadku nie wystąpił pierwszy z wyżej wymienionych elementów.

W świetle omawianych przepisów należy zatem uznać, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku nie powstają różnice kursowe, o których mowa w art. 24c w związku z art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...).

Co prawda interpretacja ta odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych, jednak ma ona zastosowanie również do płatników podatku dochodowego od osób prawnych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »