| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Czy należy łączyć przychody w celu określenia limitu zobowiązującego do przejścia z pkpir na pełne księgi rachunkowe

Czy należy łączyć przychody w celu określenia limitu zobowiązującego do przejścia z pkpir na pełne księgi rachunkowe

Czy w celu określenia limitu zobowiązującego do przejścia z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na pełne księgi rachunkowe osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na własne nazwisko powinna łączyć je z przychodami uzyskiwanymi jako wspólnik w spółce cywilnej?


RADA

Nie. Z ustawy o rachunkowości (art. 2 ust. 1 pkt 2) nie wynika, by przychód osoby fizycznej z wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej podlegał łączeniu z przychodem z tytułu udziału tej osoby w spółce. Zatem kwota limitu, której osiągnięcie zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ma zastosowanie odrębnie do każdej prowadzonej działalności.

UZASADNIENIE

Z ustawy o rachunkowości (art. 2 ust. 1 pkt 2) nie wynika, by należało łączyć przychody osiągane przez:

• osoby fizyczne,

• spółki cywilne osób fizycznych,

• spółki jawne osób fizycznych,

• spółki partnerskie

w celu określenia limitu zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Tak więc np. przychody osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie podlegają łączeniu z przychodami tej osoby fizycznej z tytułu udziału w spółce (cywilnej, jawnej, partnerskiej). Bez znaczenia jest ilość spółek, w których osoba fizyczna jest wspólnikiem, oraz wysokość udziałów posiadanych w tych spółkach.

Innymi słowy, kwota limitu, której osiągnięcie zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ma zastosowanie odrębnie do każdej prowadzonej działalności.

PRZYKŁAD

Osoba fizyczna jest wspólnikiem (posiadającym 60% udziałów) w spółce cywilnej prowadzącej działalność handlową. Spółka ta ze względu na osiągane duże przychody prowadzi ewidencję w formie ksiąg rachunkowych. Osoba ta (tj. wspólnik w spółce cywilnej) zamierza założyć jednoosobową firmę (działalność gospodarczą jako osoba fizyczna). Nowa firma będzie prowadziła działalność o takim samym profilu (działalność handlowa) jak spółka cywilna.

Fakt, że osoba fizyczna jest udziałowcem w spółce cywilnej, nie powoduje obowiązku prowadzenia przez nią ewidencji według ustawy o rachunkowości w planowanej jednoosobowej firmie (prowadzącej działalność gospodarczą jako osoba fizyczna).

• art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »