| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć zwrot ubezpieczenia

Jak ująć zwrot ubezpieczenia

Jak zaksięgować częściowy zwrot gotówki przez ubezpieczyciela za polisę, w sytuacji gdy wartość opłaconej polisy zaksięgowana była jako rozliczenia międzyokresowe?

MAŁGORZATA SZANIAWSKA

biegły rewident z Ruciński i Wspólnicy Kancelaria Audytorów i Doradców

Ewidencja w księgach rachunkowych zwrotu części składki ubezpieczenia w związku z niewykorzystaniem całego okresu ubezpieczenia jest ściśle powiązana z przyjętym przez jednostkę sposobem ujęcia kosztów polisy ubezpieczeniowej w momencie zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeniowym.

Załóżmy, że jednostka ewidencjonuje koszty na kontach zespołu 4 (koszty według rodzaju) i 5 (układ funkcjonalny kosztów), a ponadto rozlicza koszty ubezpieczenia w czasie. Należy pamiętać, że ustawa o rachunkowości w art. 4 dopuszcza stosowanie uproszczeń, jeżeli nie wywiera to znaczącego wpływu na sytuację majątkową i finansową spółki prezentowaną w sprawozdaniu finansowym. W takim przypadku w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia koszty polisy (w pełnej wysokości - jako poniesione w danym okresie) ujmuje się w pozostałych kosztach rodzajowych, drugostronnie ujawniając zobowiązanie wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. Równolegle ujmuje się je na koncie - Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w korespondencji z kontem - Rozliczenie kosztów. W okresie, którego dotyczą, koszty ubezpieczenia są sukcesywnie, co miesiąc odpisywane z konta - Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów w ciężar odpowiednich kont zespołu 5 (w zależności od miejsca powstawania).

Zwrot kosztu części polisy ubezpieczeniowej z punktu widzenia treści ekonomicznej jest tożsamy ze zmianą warunków wcześniej zawartej umowy (skrócenie okresu ubezpieczenia). Ujęcie w księgach rachunkowych powinno odzwierciedlać zmniejszenie ujętych pierwotnie kosztów.

Zatem zwrot ubezpieczenia powinien zostać zaksięgowany poprzez zapis odwrotny, a więc zapis po stronie Ma konta - Pozostałe koszty rodzajowe, oraz po stronie Wn konta - Rozrachunki z ubezpieczycielem, a także równolegle po stronie Wn konta - Rozliczenie kosztów i stronie Ma konta - Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów (według odpowiednio prowadzonej analityki).

(AP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK