| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Komu przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków

Komu przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków

Jak należy ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatków i wykonywanie zadań związanych z ustalaniem oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego?

RADA

Wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatków i wykonywanie zadań związanych z ustalaniem oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego jest wykazywane na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”. Drugostronnie zmniejsza ono rozrachunki publicznoprawne.

UZASADNIENIE

Prawo do zryczałtowanego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa przysługuje płatnikom pdof oraz płatnikom składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość tego wynagrodzenia wynosi:

• 0,3% kwoty podatków (zaliczek) pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa,

• 0,1% kwoty prawidłowo wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Podstawowymi warunkami powstania prawa do tego wynagrodzenia są terminowe naliczanie i wpłacanie przez płatnika należności z tytułu pobranych podatków (zaliczek na podatek) i prawidłowe wypłacanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jak również przekazywanie związanych z nimi informacji.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Kwota należnego wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków (zaliczek na podatek) pobranych przez płatników. Jeżeli płatnik pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, jest zobowiązany dokonać zwrotu nienależnego wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę. Wartość wynagrodzenia za poszczególne miesiące wykazywana jest w deklaracji rocznej PIT 4R w części C pkt 12.

W przypadku ubezpieczeń wynagrodzenie to jest potrącane z należnych od płatnika składek na ubezpieczenia społeczne. Płatnik rozlicza należne mu wynagrodzenie w deklaracji rozliczeniowej składanej za miesiąc, w którym dokonał wypłaty świadczeń. Jeśli wynagrodzenie było nienależne, jego rozliczenia i zwrotu należy dokonać w deklaracji rozliczeniowej za następny miesiąc. Wynika z tego, że należną kwotę podatku bądź składki przekazuje się w wysokości netto, tj. jako różnicę między kwotą pobranego podatku (składki) a kwotą należnego wynagrodzenia.

Potrącone wynagrodzenie należy zaliczyć do przychodów podatkowych w momencie jego faktycznego uzyskania, a więc potrącenia z wpłat. Ponieważ przychód ten nie jest związany z podstawową działalnością jednostki, należy wykazać go na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”. Przychody te nie są jednak objęte VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia

Komu przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków
Komu przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK