| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja zasiłków celowych zwrotnych

Ewidencja zasiłków celowych zwrotnych

Czy dochody z realizacji zadań własnych powinny zawsze korespondować: 221/750 lub 760? Ośrodek pomocy społecznej udziela zasiłków celowych zwrotnych, które na koniec roku są zaewidencjonowane na koncie Wn 240. Pod datą 1 stycznia są przeksięgowane zapisem 221/240. Czy jest to prawidłowy zapis?

Zgodnie ze szczególnymi zasadami rachunkowości jednostek budżetowych, dochody zgromadzone w ramach wykonywania zadań własnych i stanowiące przypisane dochody budżetowe powinny być ujęte na koncie 750 „Przychody i koszty finansowe” w korespondencji z kontem 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”. Na takie postępowanie wskazuje opis konta 750. Przy czym należy pamiętać, że przez pojęcie przypisanych dochodów budżetowych należy rozumieć naliczone na podstawie faktur, rachunków, nakazów płatniczych lub decyzji dochody budżetowe (np. przypis dochodu budżetowego z tytułu czynszu za wynajem pomieszczeń na podstawie wystawionej faktury VAT).

Konto 750 służy do ewidencji przychodów z tytułu dochodów budżetowych oraz operacji finansowych i kosztu operacji finansowych. W zakresie przychodów z tytułu dochodów budżetowych funkcjonuje ono w sposób podany w tabeli.

Tabela. Zapisy na stronie Wn i Ma konta 750 w jednostkach budżetowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja szczegółowa do konta 750 powinna zapewnić wyodrębnienie przychodów z tytułu dochodów budżetowych według pozycji planu finansowego.

Warto jednak zaznaczyć, że wypłata przez ośrodki pomocy społecznej zasiłków celowych zwrotnych nie powoduje typowych, przypisanych dochodów budżetowych. Wypłatę i zwrot zasiłków celowych należy księgować według zasad zaprezentowanych na schematach.

schemat. Ewidencja wypłaty oraz zwrotu zasiłku celowego zwrotnego w tym samym roku budżetowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

schemat. Ewidencja wypłaty zasiłku celowego zwrotnego w 2008 r. oraz jego zwrotu w 2009 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK