| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja dóbr kultury w jednostce budżetowej

Ewidencja dóbr kultury w jednostce budżetowej

W jednostce budżetowej w „Sali Tradycji” znajdują się np. sztandary, mundury, pistolety, lornetki, fotografie itp. Powołano komisję i wyceniono je jako eksponaty muzealne. Czy można zwiększyć majątek i zaewidencjonować wymienione przedmioty na koncie 016 „Dobra kultury”?

Wycenione przez komisję sztandary, mundury, pistolety, lornetki, fotografie i inne przedmioty należy ująć na koncie 016 „Dobra kultury”. Z opisu konta 016 wynika, że służy ono do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości dóbr kultury. Dobrem kultury jest każdy przedmiot ruchomy lub nieruchomy, dawny lub współczesny, mający znaczenie dla dziedzictwa i rozwoju kulturalnego ze względu na jego wartość historyczną, naukową lub artystyczną. Taka definicja zawarta była w ustawie z 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury. Ustawa ta została zastąpiona ustawą z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która w miejsce „dobra kultury” wprowadziła termin „zabytek”. W praktyce często nadal właśnie w ten sposób definiowane są dobra kultury. Ewidencję na koncie 016 w księgach jednostek budżetowych przedstawia schemat.

SCHEMAT. Ewidencja dóbr kultury

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przychody i rozchody dóbr kultury wycenia się według cen nabycia. Ale przychody z tytułu nieodpłatnego otrzymania lub nadwyżki wycenia się zgodnie z komisyjnym oszacowaniem ich wartości. Konto 016 może wykazywać saldo Wn, które oznacza wartość dóbr kultury znajdujących się w jednostce budżetowej.

Podstawy prawne

• Ustawa z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. Nr 162 poz. 1568; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 97, poz. 804)

• Ustawa z 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (j.t. Dz.U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150) - nie obowiązuje

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK