| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Rachunek za zastępstwo procesowe

Rachunek za zastępstwo procesowe

Komornik sądowy przysłał do naszej jednostki rozliczenie z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika.

W wyegzekwowanych należnościach wymienił: pretensję główną, odsetki, koszty procesu - 60 zł, zwrot wydatków, koszty wniosku adwokackiego - 15 zł, opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego roszczenia. Czy prawidłowo nasz radca prawny wystawił rachunek za zastępstwo procesowe - 60 zł i zwrot kosztów wniosku adwokackiego - 15 zł (razem 75 zł)?

W tym zakresie, nie znając wartości przedmiotu sprawy, można jedynie poprosić o szczegółowe wyjaśnienie radcę prawnego. Natomiast w odniesieniu do podstawy prawnej, to kluczowe znaczenie ma § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zgodnie z którym dla spraw o wartości przedmiotu sporu do kwoty 500 zł stawka wynosi 60 zł - koszt procesu. Natomiast koszty wniosku adwokackiego - to koszt opłaty skarbowej od pełnomocnictwa wynoszący 15 zł, zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (dalej: ustawa o opłacie skarbowej). Co więcej, udzielenie pełnomocnictwa procesowego zgodnie z załącznikiem do ustawy o opłacie skarbowej - wykaz przedmiotów opłaty, stawki opłaty oraz zwolnienia w ostatniej części - wskazuje, że od pełnomocnictwa, w tym procesowego, stawka nie wynosi obecnie 15 zł, ale 17 zł. Sprawę należy dokładnie wyjaśnić z radcą prawnym, jednakże z przedstawionych danych wynika, że stawki są prawidłowe.

PodstawY prawnE

• Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1414)

• Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. Nr 163, poz. 1348; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 219, poz. 1872)

reklama

Autor:

Źródło:

iskb.infor.pl

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »