| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Rachunek za zastępstwo procesowe

Rachunek za zastępstwo procesowe

Komornik sądowy przysłał do naszej jednostki rozliczenie z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika.

W wyegzekwowanych należnościach wymienił: pretensję główną, odsetki, koszty procesu - 60 zł, zwrot wydatków, koszty wniosku adwokackiego - 15 zł, opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego roszczenia. Czy prawidłowo nasz radca prawny wystawił rachunek za zastępstwo procesowe - 60 zł i zwrot kosztów wniosku adwokackiego - 15 zł (razem 75 zł)?

W tym zakresie, nie znając wartości przedmiotu sprawy, można jedynie poprosić o szczegółowe wyjaśnienie radcę prawnego. Natomiast w odniesieniu do podstawy prawnej, to kluczowe znaczenie ma § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zgodnie z którym dla spraw o wartości przedmiotu sporu do kwoty 500 zł stawka wynosi 60 zł - koszt procesu. Natomiast koszty wniosku adwokackiego - to koszt opłaty skarbowej od pełnomocnictwa wynoszący 15 zł, zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (dalej: ustawa o opłacie skarbowej). Co więcej, udzielenie pełnomocnictwa procesowego zgodnie z załącznikiem do ustawy o opłacie skarbowej - wykaz przedmiotów opłaty, stawki opłaty oraz zwolnienia w ostatniej części - wskazuje, że od pełnomocnictwa, w tym procesowego, stawka nie wynosi obecnie 15 zł, ale 17 zł. Sprawę należy dokładnie wyjaśnić z radcą prawnym, jednakże z przedstawionych danych wynika, że stawki są prawidłowe.

PodstawY prawnE

• Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1414)

• Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. Nr 163, poz. 1348; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 219, poz. 1872)

reklama

Autor:

Źródło:

iskb.infor.pl

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »