| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Rachunek za zastępstwo procesowe

Rachunek za zastępstwo procesowe

Komornik sądowy przysłał do naszej jednostki rozliczenie z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika.

W wyegzekwowanych należnościach wymienił: pretensję główną, odsetki, koszty procesu - 60 zł, zwrot wydatków, koszty wniosku adwokackiego - 15 zł, opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego roszczenia. Czy prawidłowo nasz radca prawny wystawił rachunek za zastępstwo procesowe - 60 zł i zwrot kosztów wniosku adwokackiego - 15 zł (razem 75 zł)?

W tym zakresie, nie znając wartości przedmiotu sprawy, można jedynie poprosić o szczegółowe wyjaśnienie radcę prawnego. Natomiast w odniesieniu do podstawy prawnej, to kluczowe znaczenie ma § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zgodnie z którym dla spraw o wartości przedmiotu sporu do kwoty 500 zł stawka wynosi 60 zł - koszt procesu. Natomiast koszty wniosku adwokackiego - to koszt opłaty skarbowej od pełnomocnictwa wynoszący 15 zł, zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (dalej: ustawa o opłacie skarbowej). Co więcej, udzielenie pełnomocnictwa procesowego zgodnie z załącznikiem do ustawy o opłacie skarbowej - wykaz przedmiotów opłaty, stawki opłaty oraz zwolnienia w ostatniej części - wskazuje, że od pełnomocnictwa, w tym procesowego, stawka nie wynosi obecnie 15 zł, ale 17 zł. Sprawę należy dokładnie wyjaśnić z radcą prawnym, jednakże z przedstawionych danych wynika, że stawki są prawidłowe.

PodstawY prawnE

• Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1414)

• Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. Nr 163, poz. 1348; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 219, poz. 1872)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

iskb.infor.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK