| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w sądzie

Odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w sądzie

Który organ sądu rejonowego – prezes czy kierownik finansowy – jest kierownikiem jednostki, w myśl ustawy o rachunkowości, odpowiedzialnym za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury

Który organ sądu rejonowego - prezes czy kierownik finansowy - jest kierownikiem jednostki, w myśl ustawy o rachunkowości, odpowiedzialnym za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury

Organami sądu w sądzie rejonowym, na podstawie art. 21 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, są:

prezes sądu, który kieruje sądem i reprezentuje go na zewnątrz (z wyjątkiem spraw należących do dyrektora lub kierownika finansowego sądu), pełni czynności z zakresu administracji sądowej, jest zwierzchnikiem służbowym pracowników danego sądu (w tym również dyrektora czy kierownika finansowego), oraz

kierownik finansowy sądu, który wykonuje zadania przypisane w odrębnych przepisach kierownikowi jednostki w zakresie finansowym i gospodarczym, kontroli finansowej, gospodarowania mieniem Skarbu Państwa oraz audytu wewnętrznego. W zakresie tym kierownik nie podlega prezesowi sądu, lecz dyrektorowi sądu wyższej instancji.

Tak więc prowadzenie rachunkowości w myśl obowiązujących przepisów w sądzie rejonowym mieści się w zakresie kompetencji kierownika finansowego.

Przeprowadzenie inwentaryzacji jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), więc odpowiedzialność za jej prawidłowe przeprowadzenie spoczywa na kierowniku finansowym sądu. Kierownik finansowy jest odpowiedzialny za:

opracowanie procedur przeprowadzania inwentaryzacji w sądzie,

zarządzenie inwentaryzacji i powołanie komisji inwentaryzacyjnej,

terminowe przeprowadzenie i właściwe udokumentowanie inwentaryzacji,

ustalenie, wyjaśnienie i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych.

Warto również pamiętać, że odpowiedzialność kierownika za inwentaryzację jest doprecyzowana w art. 4 ust. 5 uor, zgodnie z którym kierownik ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku gdy określone obowiązki zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą, z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury (tu bezpośrednio odpowiedzialność ponoszą członkowie komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych). Jednak jest to tylko odpowiedzialność za rzetelne przeprowadzenie technicznych czynności spisu z natury, natomiast kierownik finansowy odpowiedzialny jest za inwentaryzację jako całość.

Magdalena Rypińska

Podstawy prawne

• Ustawa z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK