| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Terminy składania sprawozdań budżetowych

Terminy składania sprawozdań budżetowych

Przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO) skierował do Ministerstwa Finansów pytania dotyczące interpretacji przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych dotyczące m.in. terminowego sporządzania sprawozdań.

Odkąd zmieniły się przepisy ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 18 ust. 2) stanowiące, że naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania, nagle pojawił się problem dotyczący dochowania terminu przekazania sprawozdań w przypadku, gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę. Zaczęto różnie definiować pojęcie „dzień wolny od pracy”, „dzień ustawowo wolny od pracy” (mimo że w rozporządzeniach Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych nie ma mowy o dniu wolnym ustawowo od pracy), wyjaśniać takie pojęcia, jak: „przekazanie”, „złożenie”.

Poniżej odpowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące terminów sporządzania sprawozdań.

Gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę

Jak należy rozumieć zapis zawarty w rozporządzeniach Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych: „W przypadku gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania jest dniem wolnym od pracy - pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu”. Proszę o informację, czy w przypadku gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę, to złożenie sprawozdania w pierwszym dniu roboczym, czyli w poniedziałek, będzie oznaczać nieprzekazanie sprawozdania w terminie?

Zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi są wymienione w ustawie święta oraz niedziele. Czy taki zapis ustawy oznacza, że aby dotrzymać terminu złożenia sprawozdania, należy je złożyć w piątek?

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych sporządzający sprawozdania są obowiązani do terminowego przekazywania sprawozdań odbiorcom sprawozdań. Terminy sprawozdań, zgodnie z ust. 2 tego paragrafu, w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego określa załącznik nr 44 do rozporządzenia. Użyte w § 17 i 18 ww. rozporządzenia pojęcie „przekazanie” zostało doprecyzowane w załącznikach: 42, 43 i 44 do tego rozporządzenia.

Rozstrzygnięcie kwestii, dotyczącej interpretacji przepisu art. 57 k.p.a. - odnośnie do dni wolnych od pracy - nie należy do właściwości Ministerstwa Finansów, lecz do właściwości merytorycznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Termin dostarczenia odbiorcy wersji papierowej sprawozdań

W jakim terminie należy dostarczyć odbiorcy wersję papierową sprawozdań, ażeby dochować terminu? Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej w § 18 pkt 2 zawiera zapis, że: „Terminy przekazywania sprawozdań oraz odbiorców sprawozdań w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego określa załącznik nr 44 do rozporządzenia”, natomiast w załączniku 44 użyto określenia: „Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż...”. Wydaje się, że zgodnie z art. 57 ust. 5 pkt 2 k.p.a. termin uznaje się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo (sprawozdanie) zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego, a termin przekazania sprawozdania jest dochowany, niezależnie od daty jego wpływu do odbiorcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK