| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Terminy składania sprawozdań budżetowych

Terminy składania sprawozdań budżetowych

Przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO) skierował do Ministerstwa Finansów pytania dotyczące interpretacji przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych dotyczące m.in. terminowego sporządzania sprawozdań.

Odkąd zmieniły się przepisy ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 18 ust. 2) stanowiące, że naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania, nagle pojawił się problem dotyczący dochowania terminu przekazania sprawozdań w przypadku, gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę. Zaczęto różnie definiować pojęcie „dzień wolny od pracy”, „dzień ustawowo wolny od pracy” (mimo że w rozporządzeniach Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych nie ma mowy o dniu wolnym ustawowo od pracy), wyjaśniać takie pojęcia, jak: „przekazanie”, „złożenie”.

Poniżej odpowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące terminów sporządzania sprawozdań.

Gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę

Jak należy rozumieć zapis zawarty w rozporządzeniach Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych: „W przypadku gdy ostatni dzień złożenia sprawozdania jest dniem wolnym od pracy - pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu”. Proszę o informację, czy w przypadku gdy termin złożenia sprawozdania przypada na sobotę, to złożenie sprawozdania w pierwszym dniu roboczym, czyli w poniedziałek, będzie oznaczać nieprzekazanie sprawozdania w terminie?

Zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi są wymienione w ustawie święta oraz niedziele. Czy taki zapis ustawy oznacza, że aby dotrzymać terminu złożenia sprawozdania, należy je złożyć w piątek?

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych sporządzający sprawozdania są obowiązani do terminowego przekazywania sprawozdań odbiorcom sprawozdań. Terminy sprawozdań, zgodnie z ust. 2 tego paragrafu, w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego określa załącznik nr 44 do rozporządzenia. Użyte w § 17 i 18 ww. rozporządzenia pojęcie „przekazanie” zostało doprecyzowane w załącznikach: 42, 43 i 44 do tego rozporządzenia.

Rozstrzygnięcie kwestii, dotyczącej interpretacji przepisu art. 57 k.p.a. - odnośnie do dni wolnych od pracy - nie należy do właściwości Ministerstwa Finansów, lecz do właściwości merytorycznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Termin dostarczenia odbiorcy wersji papierowej sprawozdań

W jakim terminie należy dostarczyć odbiorcy wersję papierową sprawozdań, ażeby dochować terminu? Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej w § 18 pkt 2 zawiera zapis, że: „Terminy przekazywania sprawozdań oraz odbiorców sprawozdań w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego określa załącznik nr 44 do rozporządzenia”, natomiast w załączniku 44 użyto określenia: „Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż...”. Wydaje się, że zgodnie z art. 57 ust. 5 pkt 2 k.p.a. termin uznaje się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo (sprawozdanie) zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego, a termin przekazania sprawozdania jest dochowany, niezależnie od daty jego wpływu do odbiorcy.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »