| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Realizacja projektu przez gminę

Realizacja projektu przez gminę

Czy gmina ma możliwość odliczenia VAT w ramach realizowanego projektu?

 

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 maja 2011 r., (nr IPTPP1/443-77/11-4/MW)

Zdarzenie przyszłe

25 marca 2011r. Gmina (czynny zarejestrowany podatnik VAT) złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zadania pod nazwą „...”. Realizatorem zadania będą szkoły podstawowe z terenu gminy. W ramach zadania dla dzieci w szkołach zostaną zorganizowane:

1) wycieczki ekologiczne,

2) konkursy z nagrodami w postaci książek, gier, artykułów szkolnych, puzzli, filmów przyrodniczych, drobnego sprzętu elektronicznego,

3) zdjęcia plenerowe.

Wszelkie materiały zakupione w ramach programu zostaną zużyte na potrzeby zajęć z dziećmi.

Realizowane zadanie należy do zadań własnych, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (art. 7 ust. 1 pkt 8). Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu „...” nie będą służyły wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych, zwolnionych czy też niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wszelkie nabywane towary i usługi będą służyły wyłącznie na potrzeby prowadzenia jednorazowych zajęć z dziećmi. Nie będą one wykorzystywane do dalszej odsprzedaży ani też nie będą pobierane za nie odpłatności.

 

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowa inwestycja po zrealizowaniu nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez gminę. W związku z powyższym gmina nie będzie mogła odliczyć sobie podatku od towarów i usług.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), (...) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »