| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Zasady umarzania środków dydaktycznych

Zasady umarzania środków dydaktycznych

Razem z organem prowadzącym realizujemy projekt unijny. W jego ramach na podstawie protokołu przekazania otrzymaliśmy zakupioną przez organ prowadzący licencję na oprogramowanie służące do wykorzystywania na zajęciach lekcyjnych przez nauczycieli o wartości 5500,00 zł. Jak prawidłowo ująć tę licencję w księgach? Czy można ująć ją tylko na koncie 020 i 072, umarzając jednorazowo?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy określić, czy zakupiona licencja na oprogramowanie stanowi środek dydaktyczny służący procesowi dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu w szkołach i placówkach oświatowych.

Jednorazowo, przez spisanie w miesiącu przyjęcia do używania, bez względu na wartość, mogą być umarzane m.in. środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu w szkołach i placówkach oświatowych (§ 6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej).

Z kolei wartości niematerialne i prawne mogą być umarzane jednorazowo tylko w przypadku wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w art. 16d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości, w momencie oddania do używania (wielkość ta wynosi obecnie 3500 zł).

Analizując treść przepisów oświatowych, w tym ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, nie znajdziemy bezpośrednio definicji środka dydaktycznego. Natomiast pośrednio pojęcie „środek dydaktyczny” opisuje nam rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 grudnia 2010 r. w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania (dalej: rozporządzenie w sprawie realizacji zadań dydaktycznych). Pomoce dydaktyczne powinny umożliwić realizację szkolnego zestawu programów nauczania w szkole. Nauczycielowi przysługuje nieodpłatne wyposażenie w materiały niezbędne do wykonywania czynności wchodzących w zakres obowiązków nauczyciela (§ 2 ust. 2 i § 3 rozporządzenia w sprawie realizacji zadań dydaktycznych).

Reasumując, jeżeli jednostka sklasyfikuje otrzymaną licencję na oprogramowanie jako pomoc dydaktyczną służącą uczniom w realizacji szkolnego zestawu programów nauczania w szkole, to w księgach można ująć oprogramowanie zapisem:

- Wn 020 „Wartości niematerialne i prawne”,

- Ma 072 „Umorzenie pozostałych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz zbiorów bibliotecznych”,

umarzając jednorazowo.

Natomiast, jeśli jednostka uzna, że otrzymane oprogramowanie służy jedynie nauczycielom do wykonywania czynności wchodzących w zakres obowiązków nauczyciela, to w księgach należy ująć oprogramowanie zapisem:

- Wn 020 „Wartości niematerialne i prawne”,

- Ma 071 „Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”, umarzając według stawek amortyzacyjnych stosowanych przez jednostkę.

Piotr SakŁawski

PodstawY prawnE

- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 148, poz. 991)

- Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397)

- Rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 128, poz. 861)

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 grudnia 2010 r. w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania (Dz.U. z 2011 r. Nr 6, poz. 23)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »