| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Darowizna zestawu komputerowego

Darowizna zestawu komputerowego

Jednostka budżetowa otrzymała w formie darowizny nowy środek trwały – zestaw komputerowy o wartości 3000 zł. Jak prawidłowo powinna być zaksięgowana taka darowizna?

Generalnie do ewidencji środków trwałych w jednostce budżetowej służą dwa konta syntetyczne, tj.: 011 „Środki trwałe” oraz 013 „Pozostałe środki trwałe”. Jeśli wartość początkowa środka trwałego jest niższa od kwoty 3500 zł, to jednostka ujmuje go w ewidencji 013 „Pozostałe środki trwałe”. Natomiast jeżeli wartość początkowa środka trwałego jest wyższa od kwoty 3500 zł, to jednostka ujmuje w ewidencji na koncie 011 „Środki trwałe”.
Nieodpłatnie otrzymany zestaw komputerowy o wartości 3000 zł należy zaewidencjonować na koncie 013.
 
Ewidencja darowizny jako pozostałego środka trwałego:
Wn 013 „Pozostałe środki trwałe”
Ma 760 „Pozostałe przychody i koszty”
 
Konto 013 - „Pozostałe środki trwałe” służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej pozostałych środków trwałych, niepodlegających ujęciu na kontach 011, 014, 016 i 017, wydanych do używania na potrzeby działalności podstawowej jednostki lub działalności finansowo wyodrębnionej, które podlegają umorzeniu w pełnej wartości w miesiącu wydania do używania. Na stronie Wn konta 013 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu i wartości początkowej pozostałych środków trwałych znajdujących się w używaniu, z wyjątkiem umorzenia ujmowanego na koncie 072.
Na stronie Wn konta 013 ujmuje się w szczególności:
1) środki trwałe przyjęte do używania z zakupu lub inwestycji;
2) nadwyżki środków trwałych w używaniu;
3) nieodpłatne otrzymanie środków trwałych.
Natomiast na stronie Ma konta 013 ujmuje się w szczególności:
1) wycofanie środków trwałych z używania na skutek likwidacji, zniszczenia lub zużycia, sprzedaży, nieodpłatnego przekazania oraz zdjęcia z ewidencji syntetycznej;
2) ujawnione niedobory środków trwałych w używaniu.
 
Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 013 powinna umożliwić ustalenie wartości początkowej środków trwałych oddanych do używania oraz osób lub komórek organizacyjnych, u których znajdują się środki trwałe.
Konto 013 może wykazywać saldo Wn, które wyraża wartość środków trwałych znajdujących się w używaniu w wartości początkowej.
PODSTAWA PRAWNA
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)
reklama

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »