| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Obciążenie pracownika za prywatne rozmowy telefoniczne

Obciążenie pracownika za prywatne rozmowy telefoniczne

Jak prawidłowo zaksięgować obciążenia za prywatne rozmowy telefoniczne pracowników w samorządowej jednostce budżetowej i czy można obciążać pracownika za te rozmowy, potrącając te koszty z jego wynagrodzenia?


Rozmowy przeprowadzane z aparatów służbowych nie zawsze są rozmowami służbowymi. Należy przede wszystkim rozwiązanie problemu prywatnych rozmów telefonicznych odzwierciedlić (określenie zasad i sposobu rozliczeń) w przyjętej przez jednostkę polityce rachunkowości, którą - zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor) - każda jednostka powinna posiadać.

Ponadto każda jednostka obowiązana jest do gospodarowania środkami finansowymi w sposób oszczędny. Zgodnie z tą zasadą, koszty rozmów prywatnych odbywanych przez pracowników jednostki powinny zostać pokryte przez nich samych. Osoby te powinny złożyć pisemne oświadczenie wyrażające zgodę na potrącanie kosztów prywatnych rozmów z wynagrodzenia.

129,00 złSprawozdawczość w zakresie operacji finansowych - najnowsze zmiany - PDF

Jak należy zakwalifikować taki zwrot, precyzuje § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną, który mówi:

• uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym przyjmowane są na rachunki bieżące wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym roku budżetowym,

• uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych są przyjmowane na rachunki bieżące dochodów i podlegają odprowadzeniu na dochody budżetu państwa, w terminach określonych odrębnymi przepisami.

avatar

2007-11-08 14:20 Zgłoś

strona 12 rachunkowości budżetowej z 15 października 2007 .pozdrawiam

avatar

2007-11-08 11:21 Zgłoś

nie wiem jak to jest w z.budżet. ale ja spoza budżetu robię fakturę wewnętrzną na Vat należny.

avatar

2007-11-06 16:41 Zgłoś

No tak, o co z podatkiem VAT?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem Infor.pl »