| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Abonament z zakresu opieki medycznej

Abonament z zakresu opieki medycznej

Czy zakup abonamentu uprawniającego do usług z zakresu opieki medycznej, np. w Centrum Medycznym Damian, dla pracowników jednostki budżetowej nie będzie przekroczeniem uprawnień do wydatkowania środków publicznych w świetle ustawy o finansach publicznych? W jakim paragrafie wydatków ująć taki wydatek?


Jednym z obowiązków pracodawcy wobec pracownika jest profilaktyczna ochrona zdrowia. Możemy tu wyróżnić świadczenie obowiązkowe i nieobowiązkowe. To ostatnie powoduje, że pracodawca musi mieć na względzie przepisy prawa podatkowego.

Jednostki sfery finansów publicznych mają obowiązek stosować odpowiednie zasady gospodarki finansowej, m.in. dokonywać wydatków w sposób celowy i oszczędny (art. 138 ustawy o finansach publicznych). W związku z tym, że zapewnienie profilaktycznej ochrony zdrowia jest obowiązkiem pracodawcy (art. 226-233 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy), w planie finansowym każdej jednostki powinien znaleźć się wydatek na tę działalność w § 428 - „Zakup usług zdrowotnych”. W paragrafie tym powinny być ujmowane badania wstępne, okresowe i kontrolne lub inne dodatkowe, ale obowiązkowe, których wymaga zajmowane przez pracownika stanowisko pracy.

Obowiązkowe świadczenie zdrowotne nie jest opodatkowane ani u pracodawcy, ani u pracownika.

Faktury za badania należy księgować bezpośrednio na koncie 400 - „Koszty według rodzajów”.

Natomiast zakup abonamentu wykracza na pewno poza podstawowy katalog obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Jednak nie jest to niemożliwe zachowanie ze strony pracodawcy. Podejmując decyzję o zakupie abonamentu ze środków publicznych, należy rozważyć zasadność, celowość, gospodarność, a także aspekty podatkowe obciążające pracodawcę i pracownika.

Jeżeli jednostka zdecyduje się na sfinansowanie opieki medycznej, to należy sklasyfikować to w § 4300 - „Zakup usług pozostałych” i księgować na koncie 400 - „Koszty według rodzajów”.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 128, poz. 322)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK