| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja księgowa bezpłatnie otrzymanych przez szkołę podręczników

Ewidencja księgowa bezpłatnie otrzymanych przez szkołę podręczników

Rok szkolny 2014/2015 to pierwszy rok, w którym uczniowie pierwszych klas otrzymali od Ministerstwa Edukacji Narodowej bezpłatne podręczniki. Zgodnie z wytycznymi MEN, podręczniki i materiały ćwiczeniowe należy przyjąć na stan biblioteki. Podręczniki, które mają być wykorzystane przez 3 lata, MEN wycenił na kwotę 4,34 zł. W niniejszym tekście odpowiemy na kilka podstawowych pytań, związanych z ewidencją księgową otrzymanych podręczników.

Polecamy produkt: Klasyfikacja budżetowa 2015 + płyta CD

W jaki sposób i na podstawie jakich dokumentów należy ująć w ewidencji księgowej jednostek oświatowych zdarzenie gospodarcze polegające na przekazaniu przez MEN bezpłatnych podręczników?

Zgodnie z art. 22ad ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty: Wyposażenie szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III zapewnia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Podręczniki te stają się własnością organu prowadzącego szkołę podstawową z dniem ich przekazania przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Przejęcie własności podręczników wynika wprost z przepisu art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Odbiór podręczników potwierdza dyrektor szkoły w aplikacji internetowej przygotowanej do obsługi procesu dystrybucji oraz bezpośrednio u wykonawcy usługi w momencie odbioru przesyłki z podręcznikami.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor Publiczny cały artykuł W jaki sposób ewidencjonować bezpłatnie otrzymane przez szkołę podręczniki

W artykule m.in.:

  • Ewidencja księgowa otrzymanych podręczników na podstawie dokumentu przekazania/odbioru
  • Zapisy na koncie 014 „Zbiory biblioteczne”
  • Ujęcie księgowe otrzymanych nieodpłatnie podręczników objętych ewidencją magazynową

INFORLEX.PL Sektor Publiczny poleca:

Jak wypłacić dodatek za wychowawstwo nauczycielowi zatrudnionemu na niepełny miesiąc

Kiedy nauczycielowi może przysługiwać dodatek za pracę w uciążliwych warunkach

Jak wprowadzić nowe stawki nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »