| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Termin inwentaryzowania wyposażenia poniżej 500 zł

Termin inwentaryzowania wyposażenia poniżej 500 zł

Jak należy inwentaryzować wyposażenie, które nie jest ujęte w ewidencji księgowej? Zgodnie z zakładowym planem kont, wyposażenie poniżej 500 zł jest ujmowane w ewidencji pozaksięgowej. Czy należy je zatem inwentaryzować co 4 lata (tak zapisano w zakładowym planie kont), czy co roku?


Zgodnie z przepisami rozdziału 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), inwentaryzację środków trwałych powinno się przeprowadzać co roku, chyba że znajdują się one na terenie strzeżonym, wtedy można inwentaryzację przeprowadzać raz na 4 lata.

W jednostkach sektora finansów publicznych środkami trwałymi w rozumieniu uor są zarówno środki trwałe o wartości powyżej 3500 zł ewidencjonowane na koncie 011, jak i środki trwałe ewidencjonowane na mocy odrębnych przepisów na koncie 013. Do pozostałych środków trwałych zalicza się również te, które są ewidencjonowane tylko ilościowo.

Tak więc, jeśli kierownik jednostki uznał, że mienie znajduje się na terenie strzeżonym, i określił w instrukcji inwentaryzacyjnej, że środki trwałe inwentaryzowane będą co 4 lata, to zapisy te dotyczą wszystkich środków trwałych w jednostce (tych na koncie 011, 013, jak i ujętych w ewidencji ilościowej, jako analityka do konta 013).

Aktywa te będą podlegały corocznej weryfikacji sald w ramach prac bilansowych, ale inwentaryzację w drodze spisu z natury wystarczy przeprowadzić co cztery lata. n

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK