| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Odsetki za zwłokę od należności w sprawozdaniu Rb-27S

Odsetki za zwłokę od należności w sprawozdaniu Rb-27S

Jednostki sporządzające sprawozdania Rb-27S nie powinny już mieć problemu z ujmowaniem odsetek od zaległości. Wcześniejsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie ujmowania odsetek za zwłokę dotyczyły należności podatkowych. Ministerstwo Finansów w kolejnym piśmie informuje, jak należy ujmować odsetki za zwłokę od należności innych niż podatkowe.


Pismo Ministerstwa Finansów Departamentu Samorządu Terytorialnego (ST2-4834/l7/HSZ/2008/ /1975) wyjaśnia, że naliczone odsetki od należności, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacji podatkowej, należy wykazywać w sprawozdaniu budżetowym Rb-27S - stosownie do § 3 ust. 1 pkt 8 załącznika nr 34 do rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej - w odrębnych paragrafach odsetkowych w kolumnie „należności pozostałe do zapłaty-ogółem”, jak też w kolumnie „zaległości”.

Ministerstwo Finansów uzasadnia swoje stanowisko w następujący sposób:

Odsetki od należności wynikających z umów cywilnoprawnych posiadają pewne cechy odmienne od odsetek za zwłokę przewidzianych w Ordynacji podatkowej. Odsetki te powstają na skutek niespełnienia w terminie świadczenia pieniężnego i są świadczeniem ubocznym. Zgodnie z przepisem art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia. Obowiązek zapłaty odsetek powstaje niezależnie od przyczyn niedotrzymania terminu płatności. Wierzyciel nabywa prawo do odsetek oddzielnie za każdy kolejny dzień opóźnienia. Roszczenie o odsetki, z chwilą powstania, uzyskuje byt niezależny od świadczenia głównego i może być dochodzone przed sądem powszechnym. Do kwestii zaległych odsetek odnoszą się także przepisy art. 451, art. 482 i art. 509 Kodeksu cywilnego, przy czym przepisy art. 482 § 1 i art. 509 § 2 Kodeksu cywilnego wprost posługują się pojęciem„zaległe odsetki”.

Podsumowanie dotychczasowych wyjaśnień Ministerstwa Finansów w kwestii wykazywania odsetek za zwłokę zawiera poniższe zestawienie:

Podstawy prawne

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 115, poz. 781; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 16, poz. 100)

• Pismo Ministerstwa Finansów - Departament Finansów Samorządu Terytorialnego (znak pisma: ST2-4834/l7/HSZ/2008/1975) z 22 stycznia 2008 r.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK