| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Błąd księgowy - pominięcie opłaty komorniczej

Błąd księgowy - pominięcie opłaty komorniczej

Jak ująć w księgach 2007 r. księgowanie pominięte w 2006 r.? W 2006 r. nie zaksięgowałam opłaty komorniczej z tytułu ściągniętej grzywny przez komornika. Grzywna już jest w całości ściągnięta, tytuł w US został rozliczony, natomiast w naszej ewidencji szczegółowej, na karcie dochodów, widnieje jeszcze należność w związku z pominięciem tej opłaty zmniejszającej przychód.

Sytuacja jest o tyle utrudniona, że US przelewał kwoty pomniejszone o opłatę komorniczą. Przy księgowaniu nie zauważono na wyciągu różnicy pomiędzy grzywną ściągniętą a przelaną, a w związku z tym nie zgadza się saldo i cały czas widnieje należność, której już nie ma. Jak zaksięgować to zdarzenie w księgach bieżącego roku, by dany przychód się rozliczył?

Mamy tu do czynienia z błędem księgowym, którym jest nie tylko zaewidencjonowanie operacji gospodarczej w niewłaściwej kwocie, na niewłaściwych kontach czy niezgodnie z zasadą podwójnego księgowania, ale również niezaewidencjonowanie w ogóle operacji gospodarczej, która wystąpiła i miała wpływ na bilans jednostki.

129,00 złSprawozdawczość w zakresie operacji finansowych - najnowsze zmiany - PDF

Aby ten błąd naprawić, należy dokonać księgowań, które zostały pominięte. Błąd dotyczy ubiegłego roku, w związku z czym lepiej byłoby ująć pominięte zdarzenie w księgach rachunkowych ubiegłego roku. Bilans nie został jeszcze sporządzony, można więc poprawić błąd, księgując operacje na podstawie PK pod datą 31 grudnia. Należy przy tym pamiętać, że jeśli korekty będą miały wpływ na sprawozdawczość budżetową, to należy dokonać korekty sprawozdań.

Jeśli księgowanie pod datą 31 grudnia nie jest już możliwe, należy korekty dokonać w bieżącym roku. W tym celu trzeba sporządzić dokument PK, w treści którego należy wskazać rodzaj operacji oraz informację, że jest to poprawa błędu księgowego.

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ24
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem Infor.pl »