| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Wydatki niewygasające funduszy pomocowych

Wydatki niewygasające funduszy pomocowych

Jak należy prawidłowo zaksięgować na koniec 2007 r. wydatki niewygasające na podstawie art. 191 ust. 1a ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (fundusze pomocowe) w związku z projektem nowego rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych? Obecnie księgowana jest uchwała rady na kontach 903-904, natomiast wydatki niewygasające funduszy pomocowych pozostają na koniec roku na koncie 967.


Przepisami obowiązującymi nie jest projekt rozporządzenia, lecz rozporządzenie podpisane i ogłoszone. Należy zaznaczyć, że do 14 kwietnia nie została ogłoszona w Dzienniku Ustaw żadna zmiana do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych.

Fundusze pomocowe zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych, w jednostce samorządu terytorialnego ewidencjonowane są na kontach 907, 908, 137, 967. Należy również przy wydatkach budżetowych jednostki samorządu terytorialnego przeznaczonych na programy i projekty realizowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 2-4 ustawy o finansach publicznych, mieć na uwadze art. 201 i 202 tej ustawy.

Nie wygasają z upływem roku budżetowego wydatki budżetowe jednostki samorządu terytorialnego przeznaczone na programy i projekty realizowane przy udziale środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 2-4, tj.:

1) środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybołówstwa;

2) środki:

a) Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej „Sekcja Gwarancji”,

b) Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,

c) Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich;

3) niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA):

a) Norweskiego Mechanizmu Finansowego,

b) Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

c) Szwajcarskiego Mechanizmu Finansowego;

4) inne środki.

Jak stanowi art. 191 ust. 2, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może ustalić wykaz wydatków, do których nie stosuje się przepisu art. 191 ust. 1, oraz określić ostateczny termin dokonania każdego wydatku ujętego w tym wykazie w następnym roku budżetowym. Do tych wydatków wówczas stosujemy konta: 903, 904.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK