| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Opodatkowanie sprzedaży biletów z zastosowaniem kasy fiskalnej

Opodatkowanie sprzedaży biletów z zastosowaniem kasy fiskalnej

W kwietniu br. zainstalowaliśmy kasę (drukarkę) rejestrującą (fiskalna) sprzedaż biletów (mimo braku takiego obowiązku). Czy w związku z jej fiskalizacją i rozpoczęciem sprzedaży z jej wykorzystaniem mamy prawo do ulgi z tytułu zakupu kasy?


Sprzedaż biletów jest usługą opodatkowaną 7-proc. stawką podatku od towarów i usług. Zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU, czynności te mieszczą się w grupowaniu o symbolu 92 (usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem). Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących: „Zwalnia się do 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia”. W tym właśnie załączniku pod poz. 29 wymienione są usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem.

Zapamiętaj!

Podatek naliczony wynikający z faktury zakupu kasy rejestrującej podlega odliczeniu w miesiącu otrzymania tej faktury - na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT.

Natomiast przepisem regulującym prawo do ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej jest art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), który stanowi: „Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł”.

Reasumując - ponieważ jednostka nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży biletów z zastosowaniem kas rejestrujących - nie może skorzystać z wymienionej ulgi.

Podstawy prawne

- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382)

- Rozporządzenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 245, poz. 1807)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK