| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Opodatkowanie sprzedaży biletów z zastosowaniem kasy fiskalnej

Opodatkowanie sprzedaży biletów z zastosowaniem kasy fiskalnej

W kwietniu br. zainstalowaliśmy kasę (drukarkę) rejestrującą (fiskalna) sprzedaż biletów (mimo braku takiego obowiązku). Czy w związku z jej fiskalizacją i rozpoczęciem sprzedaży z jej wykorzystaniem mamy prawo do ulgi z tytułu zakupu kasy?


Sprzedaż biletów jest usługą opodatkowaną 7-proc. stawką podatku od towarów i usług. Zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU, czynności te mieszczą się w grupowaniu o symbolu 92 (usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem). Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących: „Zwalnia się do 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia”. W tym właśnie załączniku pod poz. 29 wymienione są usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem.

Zapamiętaj!

Podatek naliczony wynikający z faktury zakupu kasy rejestrującej podlega odliczeniu w miesiącu otrzymania tej faktury - na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT.

Natomiast przepisem regulującym prawo do ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej jest art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), który stanowi: „Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł”.

Reasumując - ponieważ jednostka nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży biletów z zastosowaniem kas rejestrujących - nie może skorzystać z wymienionej ulgi.

Podstawy prawne

- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382)

- Rozporządzenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 245, poz. 1807)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK