| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Wpłaty lokatora a zaległość

Wpłaty lokatora a zaległość

Jesteśmy jednostką budżetową, obsługujemy gminny zasób mieszkaniowy. Mamy wątpliwości co do sposobu rozliczeń rozrachunków czynszowych lokatorów, którzy mają przyznany dodatek mieszkaniowy i u których występują zaległości (również zaległości zasądzone).


1. Czy wpłaty lokatora (jako różnicę między przyznanym dodatkiem mieszkaniowym a przypisem miesięcznym) możemy rozliczyć z jego najstarszą zaległością, czy z bieżącym przypisem?

2. Czy wpłatę lokatora (również dopłatę do dodatku) możemy rozliczyć z zaległością, która jest zasądzona, ale komornik orzekł o bezskuteczności egzekucji?

3. Jeżeli dodatek mieszkaniowy jest wyższy niż bieżący przypis, to czy możemy powstałą z tego tytułu nadpłatę zaliczyć na najstarszą zaległość?

Pragniemy zaznaczyć, że rozliczenie bieżących dopłat do dodatku mieszkaniowego z najstarszą zaległością nie powoduje wstrzymania wypłaty dodatku oraz zmniejsza wartość odsetek. Przy rozważaniu sposobu zarachowania wpłat musimy mieć na uwadze, aby w opisanych przypadkach nie doprowadzić do przedawnienia należności.

Niepobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo pobranie lub dochodzenie tej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia, a także dopuszczenie przez kierownika jednostki do uszczuplenia wpływów należnych Skarbowi Państwa, jednostce samorządu terytorialnego lub innej jednostce sektora finansów publicznych wskutek zaniedbania lub niewypełnienia obowiązków w zakresie kontroli finansowej stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 5 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych).

W związku z powyższym, jeśli nie ma przepisów szczególnych zabraniających zaliczania dodatku mieszkaniowego na poczet zaległości czynszowych, postępowanie Państwa, polegające na takim rozliczaniu dodatków z zaległościami, aby nie dopuścić do przedawnienia należności oraz jak najskuteczniej ściągać należności, jest jak najbardziej właściwe.

Dlatego też mogą Państwo rozliczać bieżące dodatki mieszkaniowe z najstarszymi zaległościami, jak również rozliczyć dodatek z zaległością zasądzoną, co do której komornik orzekł o bezskuteczności egzekucji. Komornik bowiem orzekł bezskuteczność w danym momencie, jeśli po orzeczeniu pojawiły się dochody (dodatek mieszkaniowy), z których można uregulować zaległe należności, nie ma przeszkód, aby tego dokonać.

Podstawa prawna

• Ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 79, poz. 551)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK