| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Czy otrzymywane zawiadomienia bez podpisu to wystarczający dokument księgowy

Czy otrzymywane zawiadomienia bez podpisu to wystarczający dokument księgowy

Jednostka budżetowa wynajmuje lokal mieszkalny na potrzeby swojej działalności. Opłaca czynsz i pozostałe świadczenia na podstawie przysyłanych z Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych zawiadomień informujących o zmianie opłat. Pisma te to wydruk z komputera niepodpisany przez nikogo. MZBM nie chce wystawiać faktur, a zatem czy można honorować zawiadomienia bez podpisu? Czy jest to wystarczający dokument księgowy, czy powinny być faktury?

Czy MZBM może nie wystawiać faktur, czy na żądanie klienta musi? Wysyłane były kilkakrotnie pisma do MZBM z prośbą o wystawienie faktur; niestety, pozostały bez odpowiedzi.

Zasady dokonywania zapisów księgowych oraz regulacje mówiące, co może stanowić podstawę tych zapisów, zawiera ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor).

Zapisów księgowych dokonuje się na podstawie dowodów księgowych, czyli dokumentów, które posiadają pewne określone cechy.

W art. 21 uor określono, że prawidłowy dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:

• określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego (np. faktura nr 10, rachunek nr 45/07),

• określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,

• opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną również w jednostkach naturalnych (np. czynsz za marzec, stawka za 1 m2 100 zł, 25 m2 × 100 zł = 2500 zł),

• datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,

• podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów (chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej, a jest tak np. w przypadku faktur VAT).

Tak więc zgodnie z uor, otrzymywane przez jednostkę zawiadomienia o wysokości opłat mają charakter informacyjny, nie są jednak dowodami księgowymi zgodnie z uor.

Podstawą ewidencji opłat czynszowych mogą być faktury, ale nie muszą. Mogą być to inne dokumenty spełniające jednak kryteria dowodu księgowego zgodnie z uor, np. rachunek czy nota obciążeniowa. Być może niewystawianie faktur przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych wynika z formy organizacyjno-prawnej tej jednostki lub faktu, że nie jest ona płatnikiem VAT. Mają jednak Państwo prawo żądać dowodu księgowego, na podstawie którego zaewidencjonują zobowiązania z tytułu czynszu.

Do czasu otrzymania takiego dokumentu podstawą ewidencji może być dokument PK (polecenie księgowania) wystawione na podstawie umowy najmu i zawiadomienia o wysokości opłat.

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »