| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Jak wyceniać wartości niematerialne i prawne w jednostkach budżetowych

Jak wyceniać wartości niematerialne i prawne w jednostkach budżetowych

Jak sposób nabycia wartości niematerialnych i prawnych, np. darowizna, wytworzenie we własnym zakresie lub nieodpłatne otrzymanie od innej jednostki budżetowej, wpływa na wycenę?


Wartości niematerialne i prawne ujmuje się w ewidencji w według wartości początkowej. Wyznaczenie wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych zależy od sposobu ich pozyskania, gdyż wartości niematerialne i prawne mogą: pochodzić z zakupu, być darowizną, być wytworzone we własnym zakresie, zostać ujawnione w toku inwentaryzacji oraz być nieodpłatnie otrzymane od jednostki budżetowej przez inną jednostkę budżetową.

Wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych stanowi cena nabycia łącznie z podatkiem od towarów i usług niepodlegającym odliczeniu, co ma miejsce (z pewnymi wyjątkami) w przypadku jednostek budżetowych. Jednostki sektora finansów publicznych będące płatnikami VAT odliczają bowiem podatek VAT, jeżeli zakupiony składnik wartości niematerialnych i prawnych ma służyć działalności, z której sprzedaż jest opodatkowana.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej, jest uznawane za świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zarówno cena nabycia, jak i koszt wytworzenia wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres do dnia ich przyjęcia do używania.

W przypadku darowizny wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych stanowi wartość rynkowa z dnia nabycia, z uwzględnieniem stopnia dotychczasowego zużycia, lub wartość niższa określona w umowie darowizny lub umowie o nieodpłatnym przekazaniu.

Jeżeli wartości niematerialne zostały ujawnione w toku inwentaryzacji, wyceniane są one według wartości wynikającej z posiadanych dokumentów, a w przypadku ich braku - według wyceny eksperta.

Wartości niematerialne i prawne, nieodpłatnie otrzymane od jednostki budżetowej przez inną jednostkę budżetową, wycenia się według wartości określonej w dokumencie o przekazaniu. Najczęściej stanowi ją wartość ewidencyjna z poprzedniej formy własności - dotychczasowa wartość początkowa, przy czym ujmuje się też dotychczasowe umorzenie.

Wycenę bilansową wartości niematerialnych i prawnych prowadzi się w kategoriach netto, tzn. wartość początkową pomniejsza się o dotychczasowe umorzenie.

BEATA PIOTROWSKA

główny specjalista w Biurze Audytu Wewnętrznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »