| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Telefon podarowany przez pracownika jednostce budżetowej

Telefon podarowany przez pracownika jednostce budżetowej

Jesteśmy jednostką budżetową. Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych telefon stacjonarny o wartości 100 zł podarowany przez pracownika naszej jednostce? Jak to należy udokumentować?


Każda jednostka budżetowa prowadzi swoje księgi rachunkowe zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości ustaloną według przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych oraz rozporządzeń wydanych na podstawie delegacji ustawowej w niej zawartej, przede wszystkim rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych.

Telefon stacjonarny pozyskany w formie darowizny przez jednostkę budżetową o wartości 100 zł można ująć w ewidencji ilościowo-wartościowej (sposób przedstawiony na schemacie) lub wyłącznie w ewidencji ilościowej.

Na koncie 013 można nie księgować wydanych do użytkowania pozostałych środków trwałych, które na podstawie decyzji kierownika jednostki podlegają wyłącznie ewidencji ilościowej. Wyłączeniu z ewidencji ilościowo-wartościowej mogą podlegać te pozostałe środki trwałe, które ze względu na wartość objęte są szczegółową, ilościową i imienną ewidencją, lub takie, których kontrola ilościowa wystarcza dla zabezpieczenia majątku jednostki. W praktyce dotyczy to przede wszystkim narzędzi, drobnego sprzętu biurowego, itp.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przyjęcie w formie darowizny składników podstawowych i pozostałych środków trwałych oraz wyposażenia następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego „PT” sporządzonego przynajmniej w dwóch egzemplarzach po jednym dla przekazującego i przyjmującego (patrz: wzór).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393)

• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK