| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja zakupu rolet w jednostce budżetowej

Ewidencja zakupu rolet w jednostce budżetowej

Jak zaksięgować zakup rolet o wartości 2000 zł w jednostce budżetowej?


Zakupione środki trwałe, w tym przypadku rolety, o wartości zakupu poniżej 3500 zł, sklasyfikowane w 8 grupie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) należy wykazać w ewidencji wydatków w § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia”.

Do ewidencji zakupu środków trwałych, poniżej wartości nieprzekraczającej kwoty ustalonej w przepisach ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (aktualnie 3500 zł) służy w jednostce budżetowej konto 013 „Pozostałe środki trwałe”.

Konto to służy do rejestrowania stanu zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej środków trwałych umarzanych jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości w momencie oddania do używania.

Szczegółowa ewidencja prowadzona w jednostce do konta 013 powinna umożliwić ustalenie wartości początkowej środków trwałych oddanych do używania oraz osób lub komórek organizacyjnych w jednostce, którym powierzono środki trwałe.

Saldo konta 013 nie występuje w bilansie, ponieważ przy sporządzaniu bilansu koryguje się je o wartość umorzenia księgowanego na koncie 072, atę grupę środków trwałych umarza się w 100% w chwili wydania do używania.

Zakup rolet w księgach rachunkowych należy ująć w sposób wskazany w schemacie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawy prawne

• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planu kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz.U. Nr 112, poz. 1317; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 260, poz. 2589)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »