| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Jak zaklasyfikować zakup książki wydanej w formie płyty CD

Jak zaklasyfikować zakup książki wydanej w formie płyty CD

Jesteśmy jednostką budżetową. W jakim paragrafie klasyfikacji wydatków budżetowych należy ująć zakup książki wydanej w formie płyty CD - w § 4240, czy w 4210?


Aby udzielić odpowiedzi na tak zadane pytanie, brakuje w nim jednej wskazówki. Nie określili Państwo, jakiego typu jesteście jednostką budżetową, to znaczy nie jest powiedziane, jaki charakter ma Państwa działalność. Przy tak sformułowanym pytaniu odpowiedź należy rozwinąć do dwóch przypadków.

1. Książki (zarówno te wydane w formie tradycyjnej - drukowanej - jak i te wydane w formacie CD) można zakwalifikować zarówno do paragrafu 421 „Zakup materiałów i wyposażenia”, jak i do paragrafu 424 „Zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek”. Jedynym kryterium, którym należy się kierować przy zaklasyfikowaniu takiego zakupu, jest jego funkcja, jaką ma spełniać. Jeśli będzie to książka (wydana np. tak jak w tym przypadku w formacie CD lub np. wydrukowana alfabetem Braille'a), która będzie miała służyć jako pomoc naukowa (lektura szkolna) dla np. dzieci niedowidzących lub niewidomych lub zakupiona książka (bez względu na formę jej wydania) na przykład z komentarzem do planu kont będzie wykorzystywana przez uczniów do celów nauki w szkole o profilu ekonomicznym, to zakup taki z pewnością sklasyfikujemy w § 424 „Zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek”.

2. Natomiast jeżeli zakupiona książka ma służyć celom administracyjnym, związanym z bieżącą działalnością jednostki budżetowej (a będzie to na przykład poradnik lub inna publikacja służąca celom administracyjnym lub stanowiąca kompendium wiedzy fachowej z zakresu np. rachunkowości - jak wspomniany już wyżej komentarz do planu kont z przeznaczeniem dla głównego księgowego czy prawa pracy lub podobnych tematów), to zakup tego typu sklasyfikujemy w § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia”.

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 234, poz. 1721)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK