| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Darowizna rzeczowa dla przedszkola

Darowizna rzeczowa dla przedszkola

Nasz zakład budżetowy (przedszkole) otrzymał w formie darowizny zabawki, kredki, krzesełka, gry planszowe, itd. o łącznej wartości 18 000 zł. W jaki sposób powinna zostać zaewidencjonowana ta darowizna rzeczowa? Czy księgowanie Wn 013 i Ma 761 oraz Wn 400 (z odpowiednim paragrafem) i Ma 072 jest poprawne? Problem stanowi księgowanie na kontach zespołu 4 z odpowiednim paragrafem, gdyż rozbijając tę darowiznę na paragraf 4210 oraz 4240, przekraczam plan finansowy na rok 2008, co jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.


Część otrzymanych składników majątkowych, z uwagi na ich niską wartość i krótki okres użytkowania (np. kredki) należy zaliczyć do materiałów i ująć zapisem Wn 310 i Ma 760, a przekazanie materiałów do zużycia - zapisem Wn 400 i Ma 310.

Darowizny środków trwałych o niskiej wartości ujmuje się zapisem Wn 013 i Ma 760, a ich umorzenie zapisem Wn 400 i Ma 072.

129,00 złSprawozdawczość w zakresie operacji finansowych - najnowsze zmiany - PDF

Zużycie materiałów i środków trwałych o niskiej wartości pochodzących z darowizny, w odróżnieniu od środków pochodzących z zakupów, jest kosztem, ale nie jest wydatkiem. Z tego względu w planie finansowym zakładu budżetowego zużycie składników majątkowych pochodzących z darowizn ujmuje się jako pozostałe koszty niestanowiące wydatków. Należy nadmienić, że kierownik zakładu (art. 24 ust. 10 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych) ma prawo dokonywania zmian w planie finansowym, jeżeli to nie powoduje zwiększenia dotacji z budżetu lub zmniejszenia wpłat do budżetu.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

SIE31
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem Infor.pl »