| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja odsetek od należności niezapłaconych na koniec kwartału

Ewidencja odsetek od należności niezapłaconych na koniec kwartału

Jesteśmy jednostką budżetową. Jak należy księgować odsetki od należności niezapłaconych na koniec kwartału?


Przepisy ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych zobowiązują do naliczania i ewidencjonowania odsetek od nieterminowych płatności na koniec każdego kwartału (art. 17 ust. 1 pkt 3). Dodatkowo w rozporządzeniu wykonawczym (rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych) wskazano, że odsetki od należności, w tym również należności z tytułu dochodów budżetowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub w wysokości odsetek należnych na koniec kwartału (§ 7 ust. 8).

Jeżeli naliczone co kwartał odsetki nie zostaną jednak zapłacone do końca roku, to na dzień bilansowy przychody finansowe muszą być urealnione do wysokości odsetek zapłaconych, o czym świadczy opis konta 750 „Przychody i koszty finansowe”. Ewidencja szczegółowa do konta 750 powinna zapewnić wyodrębnienie w zakresie przychodów finansowych przychodów z tytułu udziałów w innych podmiotach gospodarczych, należne jednostce odsetki od pożyczek i zapłacone odsetki za zwłokę od należności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odsetki od należności przypisanych, a niewpłaconych należy zaewidencjonować na koncie 290 „Odpisy aktualizujące należności”. W praktyce ujmowanie odsetek od należności przypisanych, a niewpłaconych przebiega w różny sposób, dlatego na schemacie wskazano ten, który spotyka się najczęściej.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »