| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Dochody z wynajmu oraz zaliczki stałe w sprawozdaniu Rb-N

Dochody z wynajmu oraz zaliczki stałe w sprawozdaniu Rb-N

Czy w sprawozdaniu Rb-N należy ujmować dochody z wynajmu (umowy zawierane ze szkołą)? W jakiej sytuacji i w której pozycji? Gdzie wpisać zaliczki stałe?

W przypadku gdy jednostka ma podpisaną umowę na wynajem pomieszczeń, z tytułu którego osiągnie dochód (opłaty regulowane są terminowo), to w sprawozdaniu Rb-N wpisuje kwoty dochodów z najmu w wierszu N5 - pozostałe należności, N5.1 - z tytułu dostaw towarów i usług w odpowiedniej kolumnie, w zależności od typu podmiotu, z którym umowa wynajmu została podpisana. Oczywiście w przypadku zaległości należy wypełnić odpowiednią kolumnę wiersza N4 - należności wymagalne, N4.1 - z tytułu dostaw towarów i usług.

Zaliczki ujmuje się w sprawozdaniu Rb-N, w przypadku gdy zaliczka taka nie jest rozliczona i stanowi należność od pracownika - występuje w sprawozdaniu na koniec okresu sprawozdawczego (będzie to dotyczyć zwłaszcza zaliczek stałych). W takim przypadku we właściwym wierszu (w zależności od celu zaliczki) wypełnia się kolumnę 13 - gospodarstwa domowe.

Sprawozdanie Rb-N sporządza się kwartalnie i narastająco. W nowych formularzach w układzie pionowym ujęto, zgodnie z sugestią GUS, wszystkie podmioty gospodarki narodowej. W formularzach wykazuje się wartość nominalną należności oraz wybranych aktywów finansowych jednostki (zwanych należnościami) na koniec okresu sprawozdawczego. Na przykład w wierszu:

• N3.1 gotówka - wykazuje się stan gotówki w kasie jednostki,

• N3.2 depozyty na żądanie - należy wpisać środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych, które w każdej chwili mogą być zamienione na gotówkę w całości lub części, np. lokaty krótkoterminowe, overnight,

• N3.3 depozyty terminowe - powinno się ująć depozyty zawiązane na jakiś określony czas.

Każda zawarta umowa dotycząca lokaty, w przypadku określenia terminu lokaty, stanowi depozyt terminowy. Jeśli termin nie jest określony i taką umowę można w każdej chwili wypowiedzieć, będzie to depozyt na żądanie.

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 115, poz. 781; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 16, poz. 100)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK