| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość non-profit > Rozliczenie wyniku finansowego - fundacja to nie spółka

Rozliczenie wyniku finansowego - fundacja to nie spółka

Fundacja na koniec roku wykazała stratę. Jak należy tę stratę pokryć: z funduszu statutowego czy np. z jakiegoś innego funduszu specjalnego, który tworzymy?

Jak sama nazwa wskazuje, w organizacjach non profit nie możemy mówić o zysku. Przez pojęcie zysku należy rozumieć nadwyżkę przychodów nad kosztami, którą zgodnie z celem tych organizacji należy przeznaczyć na wykonanie działalności statutowej. Analogicznie, przez stratę należy rozumieć nadwyżkę kosztów nad przychodami. Jeżeli na koniec roku jednostka wykazuje nadwyżkę kosztów nad przychodami, w roku następnym ta nadwyżka zwiększa koszty statutowe. W przypadku nadwyżki przychodów nad kosztami możliwe są dwa rozwiązania: jednostka może tę nadwyżkę zaliczyć do przychodów statutowych roku następnego lub zwiększyć fundusz statutowy.
Rozliczenie wyniku finansowego jest chyba najpowszechniejszym problemem w organizacjach non profit, w tym w fundacjach. Wątpliwości wynikają przede wszystkim z przyzwyczajeń księgowych do procedur ustalania i rozliczania wyniku finansowego stosowanych w spółkach. Dlatego zamykając rok w organizacjach pozarządowych, lepiej zapomnieć o procedurach stosowanych w spółkach, w szczególności w przypadku jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej.
Możliwość „pokrycia straty”, tj. rozliczenia wyniku finansowego bez zwiększenia kosztów roku następnego, pojawi się w jednostkach, które oprócz działalności statutowej prowadzą również działalność gospodarczą. Te jednostki zysk wypracowany w ramach gospodarczej działalności powinny przeznaczyć na działalność statutową, co może eliminować „stratę” na działalności statutowej.
 
PRZYKŁAD
Fundacja na działalności statutowej wykazuje nadwyżkę kosztów nad przychodami w wysokości 12 000 zł. Jednostka dla celów statutowych prowadzi działalność gospodarczą, na której w roku obrotowym wykazuje zysk 15 000 zł.
 
Rachunek wyników kształtuje się więc następująco:
- Wynik finansowy na działalności statutowej: - 12 000 zł
 
 
- Wynik finansowy na działalności gospodarczej: + 15 000 zł
- Wynik finansowy ogółem: + 3 000 zł
Różnica zwiększająca przychody roku następnego: 3000 zł.
 
Rozliczenie wyniku finansowego w fundacji może się wydawać sprzeczne z ogólnymi celami przedsiębiorstw. I w zasadzie są one sprzeczne, ponieważ zamiast wykazać wynik w rocznych cyklach, „rolujemy” koszty lub przychody. Może się więc pojawić pytanie, jak długo ten proces powinien trwać - trwa on po prostu do momentu wyczerpania majątku fundacji, która po wyczerpaniu się środków nie może dalej wykonywać swojej działalności. Dlatego większość fundacji - w celu zabezpieczenia długookresowej strategii finansowej - podejmuje działalność gospodarczą. Jest ona niewątpliwie bezpieczniejszym źródłem finansowania niż np. dotacje, których otrzymanie w dużej mierze zależy od sytuacji finansowej fundatora.
Podsumowując:
• Działalność organizacji non profit nie może być dochodowa.
• Działalność organizacji non profit musi spełnić cele społeczne, a nie może służyć celom prywatnym.
• Zasady rozliczania wyniku finansowego w fundacjach różnią się od zasad rozliczeń w przedsiębiorstwach.
 
Gyöngyvér Takáts
PODSTAWY PRAWNE:
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
• rozporządzenie Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej - Dz.U. Nr 137, poz. 1539; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 11, poz. 117

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK