| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość non-profit > Ewidencja części niewykorzystanej dotacji w księgach stowarzyszenia

Ewidencja części niewykorzystanej dotacji w księgach stowarzyszenia

W 2007 r. otrzymaliśmy dotację z gminy na realizację projektu, który kończył się 31 grudnia 2007 r. Wydano tylko część tej dotacji i rozliczono projekt, w związku z tym do zwrotu podlegała kwota 2000 zł. Czy mogę pomniejszyć pod datą 31 grudnia 2007 r. przychody o te 2000 zł i zaksięgować je na konto 840 „Przychody przyszłych okresów”, a w 2008 r. - kiedy je oddam do gminy - zaksięguję 840/130? Można było zaksięgować to w inny sposób - w 2007 r. przyjąć do przychodów całą otrzymaną dotację, z czego powstanie wynik finansowy większy, niż gdybym postąpiła jak wyżej - a w 2008 r., przy zwrocie tych środków, pomniejszyłabym fundusz. Proszę o interpretację.


W tym przypadku bezpośrednio zastosowanie będzie miała zasada z art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości stanowiąca, że jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Stosując się do tej zasady, należy uznać, że drugi z opisanych w pytaniu sposobów ewidencji tego zdarzenia gospodarczego z pewnością nie byłby prawidłowy, gdyż stowarzyszenie w momencie zamykania ksiąg wie, że kwota 2000 zł nie będzie jej przychodem. Jednak księgowanie tej kwoty na koncie „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” też nie byłoby prawidłowym posunięciem. Byłoby to bowiem niezgodne z treścią ekonomiczną tego zdarzenia. Niewykorzystane środki nigdy w przyszłości nie będą stanowiły przychodów stowarzyszenia. Dlatego niewykorzystaną kwotę dotacji należało zaksięgować na koncie „Pozostałe rozrachunki” - w analityce „Rozrachunki z urzędem gminy z tytułu dotacji”.

Zwrócić tu należy dodatkowo uwagę na art. 7 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym w księgach roku obrotowego należy uwzględnić wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące tego roku - także wtedy, gdy zostaną one ujawnione między dniem bilansowym a dniem, w którym rzeczywiście następuje zamknięcie ksiąg rachunkowych. W przypadku stowarzyszenia taka właśnie sytuacja wystąpiła. Przed zamknięciem ksiąg rachunkowych jednostka posiada pewną informację, że kwota dotacji nie została w pełni wykorzystana i podlega zwrotowi. Dlatego też prawidłowe będzie pomniejszenie przychodów z tytułu otrzymanej dotacji w księgach roku 2007.

Prawidłowe księgowania powinny przebiegać następująco:

1. Ewidencja w księgach roku 2007

Wyksięgowanie z przychodów niewykorzystanej kwoty dotacji

Wn konto zespołu 7 „Przychody” 2000 zł

Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki” 2000 zł

(w analityce „Rozrachunki z urzędem gminy z tytułu dotacji”)

2. Ewidencja w księgach roku 2008

Zwrot niewykorzystanej kwoty dotacji na rachunek gminy

Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki” 2000 zł

(w analityce „Rozrachunki z urzędem gminy z tytułu dotacji”)

Ma konto 130 „Rachunek bankowy” 2000 zł

Podstawa prawna:

• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK